Emeryci świętowali Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Seniora

Data: 19.10.2015 Kategoria: seniorzy

Około 200 osób, emerytów i rencistów Politechniki Wrocławskiej, spotkało się w auli naszej uczelni z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Dnia Seniora. Mieli okazję posłuchać o działalności Koła Emerytów i Rencistów i wysłuchać koncertu

Emerytów i rencistów powitał prof. Jerzy Walendziewski, prorektor ds. ogólnych . Podziękował wszystkim za ich wieloletnią pracę dla naszej uczelni i życzył zdrowia. Z kolei Kazimierz Pabisiak, kierownik Działu Zarządzania Obiektami Socjalnymi, przypomniał, że Politechnika Wrocławska jako jedna z niewielu uczelni w Polsce ma klub przeznaczony specjalnie dla swoich seniorów. Gratulacje przekazali emerytom także przedstawiciele działających na PWr związków zawodowych.

Janina Czajka, przewodnicząca Komisji Pomocy Koleżeńskiej, zachęcała do udziału w organizowanych przez jej komisję spotkaniach z cyklu „O bezpiecznej jesieni życia”.  W ramach tego cyklu komornicy, notariusze i policjanci tłumaczą emerytom, jak uniknąć kradzieży, włamań i innych zagrożeń. Wolontariusze z komisji odwiedzają  też tych seniorów naszej uczelni, którzy już nie wychodzą z domów. Co kilka miesięcy są również organizowane wyjazdy do miast, w których znajdują się zamiejscowe jednostki Politechniki Wrocławskiej i spotkania z ich byłymi pracownikami.

Dr inż. Izabela Hudyma, przewodnicząca Komisji Imprez Kulturalnych, zachęcała do udziału w cotygodniowych spotkaniach czwartkowych, w czasie których można wysłuchać prelekcji, dotyczących różnych dziedzin nauki. – Są to m.in. spotkania dotyczące zdrowia, astronomii czy historii – opowiadała. – Nie zapominamy też o jubileuszach. Zorganizowaliśmy m.in. cykl prelekcji związanych z 70-leciem Politechniki Wrocławskiej. We wtorki odbywają się natomiast spotkania artystyczne: koncerty, wystawy prac plastycznych, prezentacje literackie. Co roku wydajemy antologię twórczości seniorów naszej uczelni. Wszyscy piszący emeryci Politechniki Wrocławskiej mogą zamieścić w niej swoje najlepsze utwory.

Prężnie działa także Komisja Turystyki i Rekreacji. Co roku organizuje kilka jedno- i kilkudniowych wycieczek układających się w cykle jak np. trwający przez ostatnie dwa sezony cykl „Rezydencje magnackie, rycerskie i szlacheckie na Dolnym Śląsku”. Dwa razy w tygodniu w Klubie Seniora spotykają się również brydżyści.

W czasie spotkania wybrano także przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów na kadencję 2015-2018. Funkcję tę ponownie będzie pełnić doc. Hanka Karkowska.
Na zakończenie wystąpiła dr Monika Gruszczyńska, solistka wielu teatrów muzycznych, której tym razem towarzyszył Big Band PWr pod kierunkiem Wojciecha Nycza.

Maria Lewowska