TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Powiedz AAAaaa. Studenci PWr szukają potencjalnych dawców szpiku

Data: 02.12.2015 Kategoria: aktywność studencka

Dołącz do nas! Aaaaby uratować komuś życie! – tak studenci Politechniki Wrocławskiej zachęcają do rejestrowania się w bazie dawców komórek macierzystych. Akcja "Powiedz AAAaaa" startuje 7 grudnia w Serowcu

- To ogólnopolski, cykliczny projekt, w który zaangażowało się 40 uczelni z 18 mast  – opowiada Urszula Wachowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska, koordynatorka akcji na PWr. – Chodzi o to, żeby jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, dlatego akcja ma taki szeroki zasięg.
 
Na naszej uczelni można się zgłaszać do rejestru od 7 do 10 grudnia w Serowcu (w godzinach 10-17) oraz 9 i 10 grudnia w Strefie Kultury Studenckiej (g. 12-17). Stanowiska będzie obsługiwać blisko 40 wolontariuszy – studentów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego. Nad całością będą czuwać koordynatorki: Urszula Wachowicz i Iwona Biernacka. Przeszły one specjalne szkolenie w Fundacji DKMS Polska, która organizuje akcję.

- Rejestracja w bazie jest bezbolesna i zajmuje jedynie pięć minut – przekonuje Urszula Wachowicz. – Polega na wypełnieniu formularza z podstawowymi danymi osobowymi i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka – wyjaśnia. Następnie próbka trafia do bazy Fundacji DKMS, a do potencjalnego dawcy przychodzi informacja o wpisaniu do rejestru. – Gdy zajdzie potrzeba, wtedy fundacja kontaktuje się z daną osobą – mówi studentka.

powiedz_a3.jpg

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). W większości przypadków pobranie komórek macierzystych odbywa się metodą aferezy, czyli pozyskiwanie ich z krwi obwodowej dawcy. Jedynie w 20 procentach jest konieczność pobrania szpiku z talerza kości biodrowej. – To nie ma nic wspólnego z operacją na kręgosłupie , jak niektórzy myślą – mówi Urszula Wachowicz. Dodaje, że komórki macierzyste regenerują się w organizmie dawcy w ciągu 2-3 tygodni. – Można więc komuś pomóc, samemu niewiele tracąc – uważa koordynatorka akcji „Powiedz AAAaaa”.


Projekt odbywa się już po raz 6. Wcześniejsze edycje pod nazwami "Studenci wspólnie przeciw białaczce" czy "Dwa wymazy i do bazy" pozwoliły na rejestrację 64 tysięcy potencjalnych dawców, z czego 160 podarowało swój szpik chorym na nowotwór krwi.
Więcej o akcji na PWr tutaj.
ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję