Nagroda premiera dla naukowców z Politechniki Wrocławskiej

Data: 02.08.2016 Kategoria: życie uczelni

Prof. Jan Zawilak z Wydziału Elektrycznego wraz z zespołem został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Otrzymał pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne za projekt „Energooszczędne silniki synchroniczne wzbudzane magnesami trwałymi”

Zespół prof. Jana Zawilaka od wielu lat opracowuje, rozwija i wdraża do przemysłu oryginalne koncepcje modernizacji napędów elektrycznych dużej mocy w przemyśle wydobywczym. Naukowcy opracowali metodę projektowania magnetowodu wirnika z magnesami trwałymi umieszczonymi w żłobkach.

Metoda projektowania polegała na numerycznym, wielowariantowym badaniu rozkładu pola magnetycznego i na tej podstawie wyborze wariantu o najmniejszych zawartościach harmonicznych przestrzennych tego pola.

Modernizując wzbudzenie magnesami trwałymi silników synchronicznych uzyskano znaczne oszczędności energii elektrycznej układów napędowych i zwiększenie sprawności samego silnika. Potwierdzają to dane eksploatacyjne pracy silników w zakładach przemysłowych współpracujących z zespołem Politechniki Wrocławskiej, wśród których są Fabryka Silników Elektrycznych BESEL, Kopalnia Węgla Kamiennego Sośnica-Makoszowy oraz KGHM.

To nie pierwsza nagroda otrzymana przez zespół kierowany przez prof. Zawilaka. W 2006 r. badacze z Politechniki Wrocławskiej otrzymali Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za opracowanie i wdrożenie „Dwubiegunowych silników synchronicznych o biegunach wydatnych napędzających wentylatory głównego przewietrzania kopalń”.

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. W tym roku za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną, rozprawy habilitacyjne i doktorskie nagrodzono w sumie 44 naukowców, artystów i zespołów badawczych.
MC