Pierwsze posiedzenie Rady Ekspertów ds. Kształcenie Studentów z Niepełnosprawnością

Data: 29.02.2016 Kategoria: życie uczelni

Dbanie o jakość kształcenia, wymiana doświadczeń, wypracowanie wspólnych stanowisk i współpraca z instytucjami rynku pracy to najważniejsze cele Rady Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnością. W poniedziałek zainaugurowała swoją działalność na Politechnice Wrocławskiej

– To bardzo ważna inicjatywa, bo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością jest sporo i nie można ich przez to wykluczać z życia społecznego. Na naszej uczelni mamy obecnie ponad 500 niepełnoprawnych studentów. Kiedy się z nimi spotykam, to widać, że są bardzo mocno zmotywowani na osiągnięcie sukcesu, dlatego trzeba ich w tym wspierać i dać szansę – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Krzysztof Peda, prezes stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” i absolwent Politechniki Wrocławskiej, podkreślał, że pomysł na powołanie rady zrodził się półtora roku temu, m.in. z powodu braku stabilnej platformy, która reprezentowałaby środowiska osób wspierających kształcenie osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie braku komunikacji i koordynacji w podejmowanych działaniach.

– Kiedy mierzyliśmy się z jakimś problemem, bardzo często okazywało się, że wyważamy otwarte drzwi, bo na innej uczelni tego typu kwestie zostały już w dobry sposób rozwiązane –  tłumaczył Krzysztof Peda. – Rada pozwoli na wymianę doświadczeń i wypracowanie wspólnego stanowiska. Wierzę, że uda nam się wypracować silną pozycję i autorytet, który pozwoli nam być równorzędnym partnerem do rozmów dla władz samorządowych i krajowych, z którymi będą omawiane kwestie związane z kształceniem osób z niepełnosprawnościami
Zadaniem rady będzie także współpraca z organizacjami pracodawców i instytucjami aktywizującymi niepełnosprawnych na rynku pracy. – Absolwentom niepełnosprawnym trzeba dać szansę na rynku pracy. Bezrobocie wśród nich jest małe, ale jest też spore grono osób, które nie tylko nie pracuje, ale nawet nie szuka pracy. Jednym z wyzwań będzie dla nas stwierdzenie, dlaczego tak się dzieje – dodał Peda.

Poseł Sławomir Piechota przyznał, że bezrobocie to w środowisku osób niepełnosprawnych duży problem. - W Wielkiej Brytanii aż 75 proc. osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo, a w Polsce ten wskaźnik jest trzykrotnie niższy. Powodem jest bardzo często niskie wykształcenie, a to powoduje koszty nie tylko dla samych niepełnosprawnych, ale także dla społeczeństwa. To bardzo ważne, ze impuls powołania tego typu rady wyszedł właśnie ze strony uczelni wyższych – mówił.

W poniedziałek rada oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. W jej skład weszło trzynaście szkół wyższych z Wrocławia i Opola oraz Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości”.

Lista uczelni:
•    Politechnika Wrocławska,
•    Uniwersytet Wrocławski,
•    Politechnika Opolska,
•    Uniwersytet Opolski,
•    Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
•    Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
•    Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
•    Akademia Muzyczna we Wrocławiu,
•    Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
•    Dolnośląska Szkoła Wyższa,
•    Wyższa Szkoła Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
•    Ewangelicka Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu,
•    Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Władze stowarzyszenia mają nadzieję, że do rady dołączą kolejne szkoły wyższe, a także przedstawiciele organizacji pracodawców i firmy.

Michał Ciepielski