Obrady IATI na Politechnice Wrocławskiej

Data: 13.01.2016 Kategoria: życie uczelni

Podsumowanie działań w 2015 r., prezentacje aktualnie prowadzonych projektów i przyjęcie nowych partnerów to główne punkty posiedzenia rady naukowo-przemysłowej Konsorcjum „Instytutu Autostrady Technologii i Innowacji” (IATI), które w środę odbyło się na Politechnice Wrocławskiej

IATI powstało z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w lipcu 2014 roku. Obecnie zrzesza 22 uczelnie, siedem instytutów badawczych i kilkanaście przedsiębiorstw z całego kraju.

Głównym zadaniem konsorcjum jest realizacja wspólnych projektów i stworzenie forum wymiany informacji oraz efektywne aplikowanie o krajowe i europejskie fundusze na innowacje i prace badawczo-rozwojowe dopasowane do potrzeb nowoczesnej gospodarki.

W ramach IATI działa ponad 70 centrów kompetencji, które realizują projekty badawcze w 13 obszarach tematycznych m.in. biotechnologie przemysłowe, nanoprocesy i nanoprodukty, mikroelektronika, fotonika, surowce, transport  i bezpieczeństwo.

– Centra pracują z wielkim zaangażowaniem. Niektóre z nich już zgłosiły i opracowały swoje projekty, otrzymując finansowanie na ich realizację – mówi dr Waldemar Grzebyk, dyrektor biura IATI z Politechniki Wrocławskiej. - W ubiegłym roku, oprócz organizacji lub współorganizacji konferencji naukowych oraz budowy i uzupełniania baz danych na temat IATI, zakończyliśmy również pierwszy etap uruchamiania systemu komunikacyjnego dla konsorcjum na platformie informatycznej e-science.pl
W planach na rok 2016 r. IATI ma m.in. pozyskiwanie partnerów zagranicznych, zachęcanie do działania w Regionalnych Agendach Naukowo-Badawczych oraz dalsze wdrażanie platformy informacyjnej.

Natomiast już 28 stycznia na Politechnice Wrocławskiej zostanie zainaugurowana działalność Akademii Cyberbezpieczeństwa IATI, które ma być miejscem spotkań profesjonalistów zajmujących się – naukowo i praktycznie – problematyką zagrożeń i bezpieczeństwa w wirtualnym świecie.

Wykład inauguracyjny „Regulacja eIDAS Unii Europejskiej – nowe obowiązki świadczących usługi zaufania” wygłosi prof. Mirosław Kutyłowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawca całego cyklu.

W trakcie środowego spotkania do grona partnerów IATI przyjęto trzy nowe firmy:
•    Patents Factory Ltd. – zajmuje się rozwiązywaniem problemów technicznych m.in. w zakresie przetwarzania obrazów i trójwymiarowego dźwięku oraz rejestracji patentów z zamiarem ich późniejszej sprzedaży lub sprzedaży licencji,
•    KOPEX– zajmuje się kompleksowymi rozwiązaniami dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego,
•    Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji – świadczy usługi na rynku GIS, a jej celem jest prowadzenie i komercjalizacja innowacyjnych badań w obszarze systemów informacji geograficznej i sztucznej inteligencji.

Michał Ciepielski