Prof. Ludwig Schultz we Wrocławiu w ramach programu Visiting Professors

Data: 01.12.2015 Kategoria: życie uczelni

Seminarium naukowym na Politechnice Wrocławskiej zacznie swoją wizytę w naszym mieście prof. Ludwig Schultz, wybitny specjalista w dziedzinie magnetyzmu i nadprzewodnictwa. Jego prelekcji będzie można wysłuchać we wtorek, 8 grudnia

Profesor Schultz jest dyrektorem w oddziale Materiałów Metalicznych w Instytucie Leibniza Ciała Stałego i Badań Materiałów (IFW) w Dreźnie. To prekursor otrzymywania objętościowych stopów metali amorficznych w procesie reakcji w fazie stałej, zachodzących w warstwowych strukturach kompozytowych. Stosując tę metodę, w kierowanej przez niego grupie badawczej w Siemens Research Laboratories, zsyntetyzowano wiele nowych amorficznych, nanokrystalicznych i kwazikrystalicznych stopów metalicznych. Wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Augsburgu profesor opracował także nowe stałe magnesy izotropowe i anizotropowe oraz odkrył gigantyczny efekt magnetorezystancyjny w manganianach.

Naukowiec opublikował dotychczas ponad 970 prac naukowych w recenzowanych czasopismach i jest współautorem 65 patentów dotyczących m. in. materiałów nadprzewodzących i systemów lewitacji, materiałów magnetycznych twardych i miękkich, magnetycznych stopów z pamięcią kształtu, metali amorficznych i materiałów nanokrystalicznych.

Kieruje projektem „SupraTrans”, w którym są badane i rozwijane metody transportu wykorzystujące zjawisko lewitacji nadprzewodnikowej.
0DVRXPBwBfwctBkRo,schultz_wyklad.jpg

Prof. Schultz jest członkiem wielu rad naukowych, komitetów, stowarzyszeń i towarzystw. Należy m.in. do Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), The German Physical Society (DPG), Gesellschaft Deutscher Naturforscher und Ärzte (GDNÄ).
Na Politechnice Wrocławskiej 8 grudnia wygłosi prelekcję na temat lewitacji nadprzewodnikowej („Superconducting Levitation - physics and applications”) o godz. 13.15 w gmachu głównym PWr w sali 241.

W programie jego wizyty we Wrocławiu są także warsztaty naukowe dla doktorantów i studentów w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, seminarium naukowe w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN oraz wykład popularno-naukowy i seminarium na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wizyta profesora odbędzie się w ramach programu Visiting Professors finansowanego ze środków Miasta Wrocławia. Zakończy się 11 grudnia.

r