70 lat temu powstała Politechnika Wrocławska

Data: 18.09.2015 Kategoria: historia

19 września 1945 roku wszedł w życie dekret „o przekształceniu Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej na polskie państwowe szkoły akademickie”. Oznaczało to, że tego dnia w stolicy Dolnego Śląska oficjalnie rozpoczęły swoją działalność Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski

Akt prawny Krajowej Rady Narodowej ustanawiał powołanie Politechniki składającej się z czterech wydziałów: Chemicznego, Mechaniczno-Elektrotechnicz¬nego, Budownictwa i Hutniczo-Górniczego oraz sześciowydziałowego Uniwersytetu.

0DVRXPBwBfwctBkRo,b5.jpg

Niecałe dwa miesiące później - w czwartek, 15 listopada 1945 roku - miał miejsce pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Wygłosił go prof. Kazimierz Idaszewski dla studentów czwartego roku Oddziału Elektrycznego Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego Politechniki.

- Na pamiątkę tego wydarzenia, w rocznicę wykładu, obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej – mówi dr Marek Burak, dyrektor Muzeum PWr.

70 lat później Politechnika Wrocławska to najlepsza uczelnia techniczna w Polsce (według  Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015), a jej absolwenci są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców (2. miejsce w rankingu tygodnika Wprost). Kształci się tutaj ponad 35 tys. studentów. Do wyboru mają 33 kierunki dostępne na 16 wydziałach - we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu.

Więcej o historii Politechniki Wrocławskiej można poczytać na stronie 70-lecia Politechniki Wrocławskiej.

(fot. z archiwum Muzeum Politechniki Wrocławskiej)