TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratoria Wydziału Elektrycznego dostały nową aparaturę pomiarową

Data: 20.02.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 200 sztuk czujników i przetworników pomiarowych oraz specjalistyczne regulatory i rejestratory trafiły do laboratoriów Wydziału Elektrycznego. To efekt współpracy z jednym z partnerów gospodarczych Politechniki Wrocławskiej

laboratorium_wydz_elektryczny1_wladze.jpgNowy sprzęt dostało m.in. Laboratorium Przetwarzania i Analizy Sygnałów Elektrycznych, znajdujące się w Katedrze Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych. Jego kierownikiem jest dr inż. Grzegorz Kosobudzki. – Ważne, aby studenci poznali różne typy czujników i urządzeń pomiarowych, zaczynając od tych najprostszych. Te bardziej skomplikowane rozkładamy na części, żeby pokazać mechanizm ich działania – mówi dr Kosobudzki. Podkreśla, że jeżeli pozna się sposoby wykonywania pomiarów i interpretacji wyników, to będzie można potem pracować na różnego typu sprzęcie, nawet tym bardzo zawansowanym technologicznie. 

Niedawno pracownia wzbogaciła się o nową aparaturę ufundowaną przez firmę JUMO. Sprzęt wykorzystano do stanowisk pomiaru ciśnienia, natężenia przepływu powietrza oraz parametrów twardości i konduktywności cieczy.

laboratorium_wydz_elektryczny3.jpgW laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunku elektrotechnika oraz automatyka i robotyka. - Jest to jedno z kluczowych laboratoriów wydziału. Ma świetnie wyposażone stanowiska pomiarowe, daje studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w zakresie zastosowania czujników i przetworników pomiarowych w procesach przemysłowych. To niezbędna wiedza we współczesnej elektrotechnice – podkreśla dr hab. Tomasz Sikorski, prof. PWr, prodziekan ds. badań naukowych i rozwoju na wydziale. 

Prof. Tomasz Sikorski: - Firma JUMO przekazała urządzenia, które pozwoliły zmodernizować i uruchomić nowe stanowiska laboratoryjne w kilku laboratoriach. Przede wszystkim w tych, w których prowadzi się kursy w zakresie pomiarów przemysłowych, pomiarów w aparaturze procesowej, badań hermetycznych łączników małej mocy, grzania indukcyjnego oraz wytrzymałości termicznej kabli. 

laboratorium_wydz_elektryczny11.jpg- Nasza firma, która centralną siedzibę ma w Fuldzie w Niemczech, widzi bardzo duży potencjał we współpracy przemysłu z jednostkami naukowo-badawczymi – uważa dr Dawid Goiński, menedżer generalny JUMO Polska. – Zależy nam na tym, żeby uczelnię opuszczali absolwenci, jak najlepiej przygotowani do pracy w przemyśle. Dysponujący wiedzą teoretyczną i praktyczną, a temu właśnie służą m.in. zajęcia laboratoryjne czy staże zawodowe. Nawiązywanie ścisłej współpracy między uczelnią a przemysłem powinno być naturalnym elementem procesu nauczania – dodaje dr Goiński, który jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. 

- Jesteśmy pod wrażeniem zakresu ćwiczeń prowadzonych w laboratorium – dodaje Jan Peszyński, menedżer sprzedaży wewnętrznej oraz serwisu JUMO Polska, również absolwent Politechniki Wrocławskiej. - Nasze doświadczenie w aplikacji zintegrowanych systemów automatyki kontrolno-pomiarowej wskazuje, że najważniejsze jest gruntowne zrozumienie zasad działania czujników pomiarowych, które przekazują wiedzę o stanie parametrów kontrolowanego procesu, na elektryczne sygnały sterujące. Cieszymy się, że studenci będą mogli poznać nasze rozwiązania.

Laboratorium Przetwarzania i Analizy Sygnałów Elektrycznych mieści się w budynku A-5, w sali nr 310.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję