Laboratoria dla studentów W3 już otwarte

Data: 14.02.2018 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na Wydziale Chemicznym otwarto wyremontowane laboratoria dydaktyczne chemii fizycznej i biotechnologii. Pomieszczenia zostały nie tylko całkowicie odnowione, lecz także wyposażone w najwyższej jakości sprzęt

img_5390.jpgModernizacja pracowni chemicznej trwała od sierpnia do grudnia 2017 r. W czasie remontu wymienione zostały m.in. wszystkie instalacje i stoły laboratoryjne, zainstalowano nowoczesne dygestoria (wyciągi laboratoryjne), wentylowane szafy na odczynniki oraz bezpieczne szafy na trucizny i butle z gazami.

– Wszystkie stoły zostały wyposażone w niezależne oświetlenie, gniazda zasilające aparaturę oraz Internet, ponieważ niektóre doświadczenia wymagają komputera, a wyniki mogą być zdalnie kontrolowane z pomieszczenia prowadzących zajęcia – mówi dr Krzysztof Janus z Wydziału Chemicznego PWr.

Warto podkreślić, że prace prowadzono w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Zachowano i odrestaurowano m.in. zabytkowe drzwi prowadzące do pomieszczeń.

Pracownia jest laboratorium dydaktycznym, dlatego nie prowadzi się w niej badań naukowych. Odbywają są tam zajęcia z laboratorium chemii fizycznej, na które uczęszczają studenci czterech kierunków studiów inżynierskich na Wydziale Chemicznym. Badają oni właściwości fizykochemiczne materiałów, a także uczą się badać i mierzyć efekty zachodzących procesów. Przeprowadzane doświadczenia dotyczą między innymi termochemii, elektrochemii, kinetyki chemicznej czy zjawisk powierzchniowych.

img_5308.jpgZ kolei kapitalny remont w laboratoriach biotechnologii trwał rok, a po przebudowie składają się one obecnie z dużej pracowni dyplomowej i dwóch sal dydaktycznych dla dwunastu studentów każda. Przebudowane zostały także pomieszczenia służące do prowadzenia hodowli sinic, bakterii grzybów, pracownia chemiczna oraz tzw. zimny pokój, w którym przechowywane są podłoża mikrobiologiczne.

– Zostały one wyposażone w wysokiej jakości meble laboratoryjne zaprojektowane na potrzeby całego kompleksu oraz w najnowszy sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć na kierunku „Biotechnologia” na najwyższym poziomie – komory laminarne do posiewów mikrobiologicznych, wyciągi chemiczne, nowoczesne wirówki, wytrząsarki oraz urządzenia do sterylizacji – podkreśla prof. Ewa Żymańczyk-Duda, prodziekan ds. studenckich Wydziału Chemicznego PWr.

Dodatkowo w całym kompleksie zmodernizowana została wentylacja, a niektóre pomieszczania posiadają klimatyzację.

W otwarciu laboratoriów wziął prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz władze Wydziału Chemicznego.

mic