TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kwietniowe spotkania i wycieczki naszych seniorów

Data: 23.05.2019 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Za nami pięć kolejnych spotkań w Klubie Seniora PWr, a do tego pierwsza tegoroczna turystyczno-rekreacyjna wycieczka do Kamieńca Ząbkowickiego, Ząbkowic Śląskich i cudownie ukwieconego Arboretum w Wojsławicach.

kwiecien_seniorzy_burak.jpgWszystko zaczęło się od niezwykle interesującego spotkania z dr. Markiem Burakiem, dyrektorem naszego politechnicznego muzeum, który zaprosił nie na poznawanie zabytków techniki czy dziedzictwa przemysłowego w kierowanym przez siebie uczelnianym muzeum, lecz na wycieczkę do pobliskiej gminy Siechnice. Okazuje się bowiem, że miejscowość ta kryje wiele przeuroczych zakątków i intrygujących poznawczo miejsc, które warto - nie tylko na ścieżce rowerowej - zobaczyć.

Tradycyjnie drugi wtorek miesiąca poświęcony był klubowej „Galerii Sztuki”. Swoje najnowsze prace malarskie i rysunkowe zaprezentował Paweł Jaszczuk, ceniony architekt, a zarazem malarz portrecista operujący subtelną kreską i symbolicznym skrótem. Artysta Wydziału Architektury PWr każdą kolejną wystawą, wzbudza tyleż zachwytu, co kontrowersji. Bo jego dzieła to nie tylko piękno w formie, ale także określone jednoznacznie przesłanie światopoglądowe w treściach emanujących z obrazów, z czym nie każdy się zgadza, ale do twórcy odnosi się z należnym szacunkiem.   

kwiecien_seniorzy_francyk.jpgDo grona globtroterów, których opowieści podróżnicze można usłyszeć w klubie, dołączył dr Jan Francyk. Zaprosił on na  multimedialną wycieczkę do Moskwy, a stamtąd - do źródeł Wołgi. Uczestnicy spotkania nie mogli pozostać obojętni na tę urzekającą ekskursję lądowo-wodną z miasta Moskwy, przez rzekę Moskwę, a potem rzekę Wołgę, do jej bagnistych źródeł. 

Trzeci wtorek każdego miesiąca - to klubowy „Salonik Literacki”. Kwietniową bohaterką była Krystyna Frąszczak, jedna z najbardziej ujmujących swym talentem, bogactwem myśli i wrażliwością na piękno słowa wypowiadanego kunsztowną polszczyzną. Tworząca dotąd głównie w zaciszu domowym, tym razem zadebiutowała publicznie pokaźnym tomem utworów  pt. ,„Blaski i cienie”. Praca ta odnosi się nie tylko do najważniejszych osobistych przeżyć autorki, ale traktuje o bogactwie życia w ogóle. 

kwiecien_seniorzy_niemczyk.jpgOstatnie kwietniowe spotkanie to wykład pt. „Pismo i architektura” wyjątkowego architekta erudyty, wyśmienitego znawcy historii sztuki antycznej, prof. Ernesta Niemczyka. Goszczący w naszym klubie już po raz piąty prof. Niemczyk tym wykładem oczarował swą rozległą wiedzą o genezie pisma, od prostego znaku jako formy plastycznej, do wyszukanego ornamentu, nośnika niebagatelnych treści. - Architektura dzięki temu- mówił prof. Niemczyk - odzwierciedla tysiące lat dziejów cywilizacji …. Bo np. świątynie egipskie są jak księgi: ciągle do odczytywania.

Finałem kwietniowych spotkań była udana wycieczka do wspomnianych na wstępie Kamieńca Ząbkowickiego, Ząbkowic Śląskich i cudownie ukwieconego Arboretum w Wojsławicach.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję