TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kreatywni rodem z Politechniki

Data: 07.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Portal wroclaw.pl po raz trzeci ogłosił ranking 30. kreatywnych wrocławian, czyli osób, które dzięki swoim talentom i pasjom osiągają międzynarodowe sukcesy. Wśród wyróżnionych znaleźli się także studenci, pracownicy i absolwenci Politechniki Wrocławskiej

kreatywni_z_politechniki.jpg

Lista laureatów powstała na podstawie zgłaszanych przez czytelników miejskiego portalu kandydatur. Wyróżnienia przyznano w kilku kategoriach: społeczeństwo/miasto, kultura/sztuka/dizajn, nauka, biznes. 

Na liście znaleźli się: 

  • Dr Bartłomiej Szyja – naukowiec z Zakładu Chemii i Technologii Paliw Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w informatyce chemicznej, pracuje nad „sztucznym liściem”. To rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji paliw oraz ograniczy jego stężenie w atmosferze, bowiem nadmierna obecność dwutlenku węgla w atmosferze odpowiada za ocieplenie klimatu.

    Na realizację badań wrocławianin otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki w wysokości ponad 550 tys. zł. W zespole chemików, którzy go wspierają, są dr Katarzyna Pstrowska i Kinga Szkaradek. Więcej o projekcie.

  • Dr inż. Bogusław Szlachetko i dr inż. Michał Lower – naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy pracują nad nową technologią sterowania i stabilizacji lotu dla bezzałogowych statków powietrznych, opartą na logice rozmytej, która zapewni poprawę efektywności sterowania i bezpieczne wykonywanie misji, nawet w trudnych i zmiennych warunkach terenowych i pogodowych, np. przy silnych podmuchach wiatru, zrzucaniu ładunku itp. Więcej o projekcie.

  • Jerzy Łątka – doktorant na Politechnice Wrocławskiej, który z papieru potrafiłby zbudować dom dla trzyosobowej rodziny, a nawet osiedle dla 500 osób. W 2016 r. wrocławianie mogli podziwiać na placu Solnym jego projekt „House of Cards”(wygrał konkurs „FutuWro” – realizowany w ramach ESK, dziś konstrukcja stoi niedaleko Muzeum Architektury), a niedawno doceniło go „MIT Technology Review”. Prestiżowe czasopismo umieściło Jerzego Łątkę w gronie najlepszych polskich innowatorów do 35. roku życia. Więcej o projektach realizowanych przez naszego doktoranta.

  • Projekt DREAM – grupa absolwentów i studentów z Politechniki Wrocławskiej, która stworzyła unikalną w skali światowej aparaturę pozwalającą na zbadanie procesu wiercenia w skałach w warunkach stanu nieważkości i próżni kosmicznej.  Młodzi inżynierowie, nawiązując współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną i Politechniką Wrocławską, w ciągu półtorarocznego projektu o nazwie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego) skonstruowali pierwszą polską kosmiczną wiertarkę. Więcej o projekcie.

  • Flash Robotics – dr Jan Kędzierski i Michał Dziergwa z Politechniki Wrocławskiej wraz z Krzysztofem Kubaskiem są twórcami pierwszego komercyjnego robota społecznego Emys, który rozpoznaje twarze, wyraża emocje i może nauczyć dziecko w wieku 3-7 lat języków obcych – na razie angielskiego lub hiszpańskiego, a w przyszłości francuskiego i japońskiego.

  • Patryk Arłamowski – absolwent Politechniki Wrocławskiej, prezes firmy Blebox.eu, która prowadzi badania w zakresie szeroko pojętego Internetu Rzeczy. Stworzył dotąd kilkanaście produktów, ale sztandarowym rozwiązaniem firmy jest technologia uWiFi (mikroWiFi), która umożliwia komunikację pomiędzy urządzeniami oraz z internetem. Dzięki niej roletę w domu we Wrocławiu możemy spuścić, nawet przebywając na egzotycznych wakacjach za granicą. Po roku istnienia firmy jej produkty trafiają do ponad 20 krajów.

  • SatRevolution – firma została założona w czerwcu 2016 r. przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego oraz Grzegorza Zwolińskiego. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Pierwsze polskie satelity komercyjne – Światowid i Rusałka, powstają we Wrocławiu, a na początku 2018 r. urządzenia zostaną wystrzelone na orbitę.

  • Piotr Krajewski – absolwent Politechniki Wrocławskiej, założyciel firmy Cancer Center, której celem jest poprawienie diagnostyki chorób nowotworowych. Rozpropagował również we Wrocławiu naprotechnologię. Jest także jednym z założycieli spółki Stermedia, zajmującej się m.in. tworzeniem systemów informatycznych, aplikacji mobilnych czy oprogramowania dla przedsiębiorstw.

  • Dagmara Oliwa – absolwentka Politechniki Wrocławskiej, która w 2014 r. założyła firmę FORMA CAPRICHOSA. Laureatka konkursów architektonicznych m.in. na projekt rozbudowy Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (z Anitą Luniak), na zagospodarowanie Parku Krajobrazowego w Kątach Wrocławskich oraz konkursu A'Design Award, w którym nagrodzony złotą statuetką został opracowany wspólnie z Anitą Luniak projekt pawilonów Crab Houses zlokalizowany w Sobótce u stóp góry Ślęża. 

Szczegóły i opisy 30. Kreatywnych Wrocławia można znaleźć tutaj.

Uroczysta gala finałowa konkursu odbędzie się 21 września o godz. 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję