TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kosmiczny dzień na Politechnice Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jak zacząć karierę w branży aeronautycznej? Gdzie w Polsce są realizowane kosmiczne projekty? O tym wszystkim będzie można posłuchać podczas jednodniowego spotkania Space Day, które organizują wspólnie Koło Naukowe Off-Road i koło PWr Aerospace 

space_day.jpgSpotkanie promujące inżynierię kosmiczną w Polsce zaplanowano na 20 kwietnia w Strefie Kultury Studenckiej. Rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 17.

- Chcemy pokazać, że kosmos wcale nie jest tak daleko, jak może się wydawać. Inżynieria kosmiczna bardzo się dzisiaj rozwija w naszym kraju. Powstaje wiele firm działających w tym sektorze, a studiując m.in. na Politechnice Wrocławskiej, można realizować kosmiczne projekty. Warto więc przyjść i posłuchać o tym,  co dzieje się w polskiej branży kosmicznej i w co można się zaangażować, będąc studentem – zachęca Justyna Pelc z koła naukowego Off-Road, które buduje łaziki Scorpio.

Ze studentami i innymi zainteresowanymi osobami spotkają się m.in. członkowie DREAM Project, którzy w połowie marca przeprowadzili eksperyment wiercenia w próbce skały w stratosferze, twórcy analogów łazików marsjańskich z Politechniki Wrocławskiej (Koło Naukowe Off-Road – Project Scorpio), Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Częstochowskiej, członkowie Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Studenckiego Koła Astronautycznego PW, stowarzyszenia Mars Society Polska oraz przedstawiciele polskich firm działających w branży kosmicznej – Scanway, DNF Systems, Thales Alenia Space Polska i ABM Space.

Szczegółowy program wydarzenia:

Sala C

11:00 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Początki życia na Ziemi

Jaka jest najpopularniejsza teoria powstania życia na Ziemi i jakie argumenty ją popierają? Prowadzący opowiedzą też o dwóch hipotezach: panspermii i życia w kominach hydrotermalnych oraz o sposobach badań pochodzenia życia.

11:30 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Życie we wszechświecie

Zaczniemy od pozornie prostego zagadnienia: czym jest życie? Dzięki temu będziemy mogli określić, czego szukamy. Następnie pokażemy ciekawe miejsca w Układzie Słonecznym, w których możemy spodziewać się istnienia życia, a także dowód na to, że życie mogło powstać niezależnie w innej części Wszechświata.

12:00 – Mars Society Polska: Człowiek na Marsie w planach firm, organizacji i agencji kosmicznych

Prezentacja będzie zawierać krótkie informacje o projektach umieszczenia ludzi na Marsie planowanych lub realizowanych przez agencje rządowe NASA i ESA oraz Chiny, Indię, Japonię i przez prywatne firmy: Elona Muska, Mars Inspiration i Mars One.

12:30 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej: The only experiment that can say „it sucks”

BuLMA, niewielkie acz sprytne urządzenie z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i misji BEXUS 22, zdolne sprowadzić na ziemię ze stratosfery nie tylko mikrometeoryty, ale i mikroorganizmy o potencjalnie kosmicznym pochodzeniu… Jak z paru magnesów i mylarowych żagli stworzyć projekt z międzynarodowej kampanii stratosferycznej? Jak schwytać i sprowadzić na Ziemię swoje własne, maleńkie „kawałeczki Kosmosu”?

13:00 – DREAM Project: DREAM – historia pewnej wiertarki, która poleciała w kosmos

Skąd wziął się pomysł na wiercenie w kosmosie i po co właściwie to robić? Jak to się stało, że grupa studentów dostała bilet na lot rakietą i jak to wykorzystali?

13:30 – Scanway: Czy na kosmosie w Polsce można zarabiać?

Charakterystyka polskich, w tym wrocławskich firm sektora kosmicznego. Gdzie są realizowane tematy kosmiczne w Polsce? Jak zacząć swoją karierę w branży aeronautycznej? Dokąd zmierza Wrocław z podbojem kosmosu?

14:00 – Thales Alenia Space Polska: Budowa satelit

O budowie satelit opowie firma zatrudniająca 7500 pracowników w ośmiu krajach, oferująca produkty i usługi obejmujące przestrzeń kosmiczną, obronność, naukę i bezpieczeństwo rynków dla klientów komercyjnych i rządowych z całego świata. Thales Alenia Space jest też jednym z głównych dostawców dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

14:30 – Space is more: O Space is more słów kilka

Krótka historia działalności Space is More wraz z przeglądem  jej projektów, w tym o aktualnie realizowanym projekcie M.A.R.S. – placówki do badań psychologicznych symulującej planetarną bazę poza Ziemią. Znajdzie się również czas na prezentacje nadchodzących projektów i ogłoszenie rekrutacyjne.

15:00 – Thales Alenia Space Polska: Sterowanie satelitami

O tym, jak się steruje satelitami, opowie firma Thales Alenia Space Polska, która jest jednym z głównych dostawców dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

15:30 – DFN Systems: Moja droga do sukcesu. O balonach i inżynierach słów kilka

Opowieść autora o doświadczeniu przy stratosferycznych lotach balonów. O sukcesach i problemach, oraz prawidłowych wzorcach, których warto się trzymać.

16:00 – Kell Ideas: Czy błędów nie da się zaplanować?

Popełniaj błędy, przyznaj się do nich, a potem wszystko odkręcaj. Na przykładzie łazika Turtle przedstawiciel firmy opowie, w jaki sposób nie unikać błędów, ale wręcz wprowadzić je jako rzecz pewną do systemu planowania.

16:30 – Projekt Scorpio: Exploration that’s out of this world

Sala 214

11:00 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej: Rozkładowe loty do stratosfery?

Utworzona na bazie doświadczeń z eksperymentu SCOPE 2.0 misji BEXUS 11 (2009), Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej była w stratosferycznych czeluściach już dziewięć razy, za każdym razem z inną misją, nowymi celami, ciekawszymi eksperymentami… Opowie o locie na Słowację, gargantuicznych antenach, pomocy rakietom i wklęsłej Ziemii.

12:30 – PCz Rover Team: Modernity Rover

Studenci Politechniki Częstochowskiej jako zespół PCz Rover Team działają już od ponad trzech lat. Zajmują się projektowaniem łazików marsjańskich. Do Wrocławia przyjadą ze swoją najbardziej udaną konstrukcją, z którą zajęli szóste miejsce na zawodach w USA i czwarte na zawodach europejskich. Przez ostatni rok pracowali nad projektem i budową nowego łazika. Jest on już niemal gotowy, za kilka tygodni zaplanowano jego premierę.

13:30 – Continuum Rover Team

14:00 – ABM Space – Remote Mars Yard

14:30 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej:  EXO.17

EXO.17 było pierwszą w pełni polską analogową symulacją marsjańską, realizowaną w marcu 2017 w Mars Desert Research Station (USA). Przedstawione zostaną ogólne założenia i idee misji analogowych, a także opisany sam pobyt w MDRS, przykładowe zadania, wyzwania i problemy.

15:00 – Mars Society Polska: Historia polskich łazików marsjańskich na URC i ERC

15:30 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Dlaczego Mars?

Garść informacji o historii badań Marsa oraz o tym, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej i sztuce

16:00 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Amatorskie obserwacje Marsa

O sprzęcie obserwacyjnym, kiedy i co można zobaczyć oraz jak sfotografować Marsa.

16:30 – PWr Aerospace – PWr can into space

Zapisy na spotkanie zaczną się 14 kwietnia - link do formularza pojawi się tutaj.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję