TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Konferencja naukowa „AZON – platforma informacyjna również dla niepełnosprawnych”

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Tysiące materiałów naukowych – książek, czasopism, skryptów i artykułów, materiały konferencyjne, filmy, nagrania i modele 3D można znaleźć w internetowym Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, który powstaje na Politechnice Wrocławskiej

W czwartek, 9 listopada, zapraszamy na konferencję, w trakcie której będzie można poznać zasady działania platformy informacyjnej. Poczatek spotkania o godz. 9.30 w Centrum Historii Zajezdnia Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.

laboratorium_tyfloinformatyczne_pwr_1.jpg

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) to internetowa, powszechnie dostępna platforma informacyjna. Powstaje ona w ramach projektu „Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl” w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Na platformie uwieszane są przede wszystkim wyniki badań i prace naukowe z różnych dziedzin, ale również zdjęcia czy skany 3D zabytków.

AZON ma popularyzować wyniki badań i ich szerokie wykorzystanie w nauce, biznesie czy innych dziedzinach życia.  Korzystanie ze zbioru jest bezpłatne.

– Otworzenie bezpłatnego dostępu do zasobów nauki zwiększa możliwości samodzielnego kształcenia, podnoszenia poziomu wiedzy i kompetencji oraz wyszukiwania i analizowania danych wiedzy – podkreśla Marzena Kordys, kierownik projektu. – Cyfrowe udostępnienie zasobów otwiera także nieograniczone możliwości ponownego wykorzystania informacji m.in. w innowacyjnych aplikacjach i usługach.

Internetową platformę informacyjną tworzą wspólnie: Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Do AZON-u w cyfrowej formie trafiają m.in. eksponaty z Muzeum Politechniki Wrocławskiej. Są wśród nich m.in. urządzenia techniczne czy stary sprzęt laboratoryjny. W internetowym Atlasie znajdą się zarówno zdjęcia 360 st., odzwierciedlające teksturę oraz kolory danych przedmiotów, jak i skany 3D będące ich modelami przestrzennymi.

Projekt zakłada także dostosowanie części materiałów z kolekcji Politechniki Wrocławskiej i Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej do potrzeb niepełnosprawnych odbiorców. Do różnych materiałów dodawane są napisy, transkrypcja fonetyczna czy lektor języka migowego. Przystosowywaniem zasobów do potrzeb osób niewidomych czy niesłyszących zajmuje się kilkuosobowy zespół z Pracowni Tyfloinformatycznej Politechniki Wrocławskiej. 

– Udostępnimy ok. 500 publikacji. Dążymy do tego, żeby opracowana przez nas wersja była czytelna dla wszystkich. Jeżeli książka jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów, wykresów – wyjaśnia Marek Tankielun, kierownik Tyflolaboratorium. AZON jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Więcej na stronie głównej AZON. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wymagana jest wcześniejsza rejestracja on-line na stronie.

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję