Koncert gitarowy na zakończenie spotkań w Klubie Seniora

Data: 26.05.2017 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Recital gitarowy trójki uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zakończył spotkania w Klubie Seniora w roku akademickim 2016/2017. Wcześniej prof. Małgorzata Komorowska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki opowiadała o zegarze biologicznym

klub_seniora_koncert_2.jpg18 maja odbył się koncert gitarowy w wykonaniu trzech uczennic wrocławskiej szkoły muzycznej: Beaty Atłas, Jagody Opani i Hanny Zielińskiej. Artystki wykonywały utwory kompozytorów muzyki dawnej, jak i twórców współczesnych. Koncert prowadziła i opatrzyła komentarzem muzykolog Anna Dorota Władyczka.

Tydzień wcześniej podczas spotkania z prof. Małgorzatą Komorowską seniorzy usłyszeli m.in. o chronobiologii, czyli cyklicznych procesach, które organizują funkcjonowanie wszystkich organizmów w określonym przedziale czasu. Jak są one ważne okazuje się dopiero, gdy zostają zaburzone przez pracę lub choroby neurodegeneracyjne. Cyklem tym zarządza centralny zegar okołodobowy, który jest regulowany przez światło. Według badań regulacja cyklu okołodobowego jest zakodowana genetycznie i im bardziej skomplikowany organizm, tym większa ilość genów bierze w tym procesie

Jeszcze do 9 czerwca w Klubie Seniora można oglądać wystawę prac Krystyny Dyrdy-Kortyki, zatytułowaną „Sztuka papieru”. Autorka w 1970 r. ukończyła Wydział Architektury wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP). Od 1975 roku zajmuje się tkaniną artystyczną. Od 1976 roku należy do wrocławskiej grupy tkackiej 10 x TAK. W latach 1995-2005 prowadziła zajęcia z malarstwa w prywatnej szkole projektowania plastycznego ABRYS we Wrocławiu. Od 2005 prowadzi zajęcia z tkaniny unikatowej w Akademii Sztuki Trzeciego Wieku we Wrocławiu, a od  2006 r. jest dyrektorem ASTW.