Klub seniora: rozwój cywilizacji na tle słoneczników

Data: 20.02.2018 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wykład na temat rozwoju cywilizacji europejskiej oraz wernisaż wystawy przedstawiającej słynne Słoneczniki Van Gogha to dwie z lutowych atrakcji, przygotowanych przez Klub Seniora Politechniki Wrocławskiej

seniorzy_szopa1.jpgO historii rozwoju cywilizacji zachodniej opowiadał dr Rafał Szopa* ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych naszej uczelni. Prelegent mówił, że przez cywilizację rozumie sposób funkcjonowania danej społeczności. Jego zdaniem każda cywilizacja musi się rozwijać, osiągać wyższy poziom, niż jej poprzedniczki. Jeśli tak się nie stanie, zginie. Dr Szopa podkreślił też rolę chrześcijaństwa w rozwoju cywilizacji europejskiej: przechowało ono dziedzictwo poprzednich cywilizacji i twórczo je rozwinęło. Żadna inna religia nie łączyła wiary w bóstwa ze świadomym poszukiwaniem racjonalnego tłumaczenia zjawisk naturalnych - mówił prelegent.

13 lutego natomiast odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy pt. „Jak Van Gogh uczył się malować”, przygotowanej przez panie z grupy Harmonia Artis, pod kierunkiem mgr sztuki Heleny Hadaś. Ekspozycja przedstawia autorskie wersje słynnych Słoneczników Vincenta Van Gogha. Co więcej, prace powstały dzięki tym samym technikom, z których korzystał holenderski malarz. Jest to już piąta wystawa pań z Harmonia Artis na Politechnice Wrocławskiej. Prace w Klubie Seniora można oglądać do 9 marca.

*Dr Rafał Szopa jest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie uzyskał także doktorat z filozofii. Od 2011 r. pracuje w Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą możliwości zastosowania teorii partycypacji bytu do rozwiązywania problemów filozoficznych.