Klub Seniora: opowieści o antycznych posągach i wystawa „Znalezione w lesie”

Data: 17.11.2016 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na początku listopada do Klubu Seniora PWr zawitał ze swoją wystawą dr Jan Francyk, a ogromnych posągach z czasów antycznych opowiadał prof. Ernest Niemczyk

dr_jan_francyk_wystawa.jpgWystawę „Znalezione w lesie”, której autorem jest dr inż. Jan Francyk, emerytowany pracownik Wydziału Elektroniki PWr, można oglądać od 8 listopada. Eksponaty pochodzą z wędrówek dr. Francyka po polskich lasach, podczas których autor zbierał leżące na poszyciu przedmioty (tzw. elektrośmieci). Na wystawie można zobaczyć m.in. pamięci elektroniczne i inne podzespoły telewizorów analogowych, a nawet fragmenty klawiatury starego komputera. Ekspozycję można oglądać do 2 grudnia.

prof_niemczyk_klub_seniora.jpgNatomiast w czwartek, 10 listopada, seniorzy naszej uczelni spotkali się z prof. Ernestem Niemczykiem, emerytowanym pracownikiem Wydziału Architektury. Gość opowiadał o figurach antycznych, które powstawały w różnych kręgach kulturowych od czasów mezolitu.

W trakcie prelekcji prof. Niemczyk pokazywał ogromne kamienne rzeźby egipskie, greckie, a także te stworzone przez Olmeków (lud zamieszkujący Amerykę Środkową przed Inkami). Dzieła te służyły celom religijnym lub ukazywały wielkość władców. Dla zilustrowania ich wielkości, przy każdym posągu profesor umieścił postać człowieka w odpowiedniej skali.

ml