TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Klub Seniora: interesujący goście i ciekawa wystawa

Data: 24.11.2017 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wspomnienie na temat Marii Skłodowiskiej-Curie, wernisaż wystawy „Moje emocje”, multimedialna prelekcja o na temat leczenia w przeszłości oraz dyskusja o działalności PTTK to ostanie wydarzenia, które miały miejsce w Klubie Seniora

sklodowska1.jpgW 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie państwo Anna i Henryk Wojewodowie przypomnieli seniorom Politechniki Wrocławskiej postać tej wybitnej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Państwo Wojewodowie opowiadali o niej po raz pierwszy już w 1967 roku, w czasie pobytu na kontrakcie w Gwinei, gdzie przybliżyli postać badaczki tamtejszym mieszkańcom w stulecie jej urodzin.

Maria Skłodowska urodziła się w 1867 r. W 1891 roku rozpoczęła studia na Sorbonie, gdzie trzy lata później uzyskała magisterium w dziedzinie fizyki i matematyki. Jako pierwsza wysunęła hipotezę o atomowym charakterze promieniotwórczości. To odkrycie zrewolucjonizowało ówczesną fizykę. Dalsze badania, prowadzone wspólnie z mężem Piotrem, doprowadziły do odkrycia w 1898 roku dwóch nowych pierwiastków radioaktywnych pochodzących od uranu – polonu i radu. W 1903 roku otrzymała wraz z mężem nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Osiem lat później otrzymała nagrodę już samodzielnie w dziedzinie chemii, za pracę nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.

Kilka dni później seniorzy Politechniki Wrocławskiej uczestniczyli w multimedialnej prelekcji Jadwigi Jasińskiej-Sadury, emerytowanej pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prelegentka opowiadała o tym, jakimi metodami leczono dawniej ludzi, czy to w starożytności czy średniowieczu. Całość była bogato ilustrowana zdjęciami dzieł sztuki z kolekcji muzeum.

Natomiast podczas kolejnego spotkania w klubie dyskutowano o działalności oddziału PTTK przy Politechnice Wrocławskiej. Dyskusję prowadził mgr inż. Andrzej Konarski. Oddział PTTK przy naszej uczelni istnieje od 1953 r. i od początku swego istnienia zrzesza pasjonatów turystyki z PWr. Każdego roku organizuje kilka wyjazdów w góry, w tym m.in. tradycyjną wycieczkę w Tatry na początku maja.

Oprócz powyższych spotkań odbył się także wernisaż wystawy „Moje emocje”. Autorką wszystkich pokazanych prac jest wernisaz_1.jpgDanuta Węgrzyn-Kopczyńska. Na ekspozycji znalazło się około trzydziestu abstrakcyjnych obrazów, wykonanych różnymi technikami – akrylem, farbami olejnymi, ołówkiem. Nie mają one tytułów, dzięki czemu oglądający je mogą interpretować je zupełnie dowolnie. Autorka pokazała też cykl ołówkowych portretów i  ilustracji do książek i kolorowe obrazki przyrody, przeznaczone do kalendarza.

Danuta Węgrzyn-Kopczyńska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, współtworząc scenografie m.in. do takich filmów, jak „Mała Moskwa”, „Konsul” czy „Kobieta samotna”. Stworzyła też setki reklam i graficznych elementów wizerunkowych różnych firm.

Wystawę można oglądać w klubie do 8 grudnia.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję