„Jesteście inspiracją dla wszystkich” – wręczyliśmy wyjątkowe stypendia

Laureaci specjalnych stypendiów PWr - zdjęcie

Blisko 80 studentek i studentów z niepełnosprawnościami otrzymało stypendia za osiągniecia w nauce. Nagrody przyznało Stowarzyszenie Absolwentów PWr, a środki pochodzą m.in. z akcji Nocne Listowanie oraz z datków zebranych podczas Charytatywnego Balu PWr.

– Politechnika Wrocławska ma opinię dobrego miejsca do pracy i rozwijania swoich zainteresowań. Mam nadzieję, że jest ona uzasadniona i osoby o różnych potrzebach dobrze się tutaj czują i odnajdują – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Uczelnia ma być miejscem otwartym, gdzie można realizować swoje aspiracje intelektualne, ale też inne pasje. Ze względu na skalę nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co powinniśmy oferować naszej społeczności, ale staramy się dostosowywać do tych potrzeb.

Tradycyjnie stypendia podzielono na kilka kategorii w zależności od średniej uzyskanej na koniec semestru zimowego. Trafiły one również do studentów wyróżniających się aktywnością naukową, sportową czy kulturalną.

Wręczanie stypendiów - zdjęcie

– Jednym z głównych kryteriów była średnia ocen, ale podczas obrad kapituły postulowałem, żeby nie był to jedyny wyznacznik. Kolejnym była aktywność, czyli wasz wkład w działania organizacyjne i funkcjonowanie kół naukowych. W tegorocznej edycji przyznawania stypendiów udało się tę aktywność docenić – dodał dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich.

Laureaci otrzymali wsparcie finansowe w wysokości od 1 500 do 3 500 zł. Warto podkreślić, że najwyższe stypendia trafiły do studentów, którzy uzyskali wynik 5.0 lub wyżej – w tym roku było to dziesięć osób.

Łącznie na stypendia przeznaczono ponad blisko 220 tys. zł. Środki pochodzą z aukcji i datków zebranych podczas Charytatywnego Balu Politechniki Wrocławskiej, z wpłat dokonanych przez darczyńców w ciągu roku oraz z akcji Nocne Listowanie, w trakcie której zebrano rekordowe 43 630 zł.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem waszych osiągnięć i tego, jak dajecie sobie radę, żeby spełniać swoje cele. Bądźcie z siebie dumni i nie poddawajcie się, bo jesteście inspiracją dla innych. Jeżeli kiedykolwiek ktoś powie, że czegoś nie możecie zrobić, to są to tylko jego granice, a nie wasze – podkreśliła Karina Skowrońska, koordynatorka Nocnego Listowania.

Stypendia dla studentów z niepełnosprawnościami przyznawane są na PWr od 2006 roku. Uczelnia realizuje także szereg projektów, które pomagają studentom z niepełnoprawnościami w dostępie do wiedzy.

Obecnie na PWr kształci się ponad 324 studentów i szesnastu doktorantów z niepełnosprawnościami (9 w Szkole Doktorskiej, 7 na studiach doktoranckich).

Stypendia wręczono podczas trwających na PWr Akademickich Dni Integracji, które zorganizowano pod hasłem „Innowacyjność i standardy w dostępności”. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę Wrocławską i Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” we współpracy z Radą Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnością.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

mic