TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jak nas widzą? Konferencja o wizerunku Wrocławia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jak wieżowiec Sky Tower wpłynął na krajobraz Wrocławia? Czy Wrocław to miasto dla starych ludzi? Czy budżet obywatelski sprawdza się jako narzędzie realizacji potrzeb mieszkańców? To część spośród wielu pytań, które postawią sobie uczestnicy konferencji naukowej „Wrocław: wizerunek miasta 2017” organizowanej przez Wydział Architektury PWr i Ośrodek „Pamięć i przyszłość”

zdjecie_wroclawia.jpgKonferencja, planowana na 7 lutego, odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. W jej programie jest 40 prelekcji poruszających bardzo różnorodne aspekty funkcjonowania miasta i jego wizerunku.

I tak np. dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr opowie o komercjalizacji wizerunku stolicy Dolnego Śląska w opinii mieszkańców miasta i lokalnych ekspertów, a dr Jacek Pluta, także z UWr skupi się na wizerunku miasta w kontekście założeń Strategii Wrocław 2030.

Jedna z sesji panelowych będzie też dotyczyła kwestii zaangażowania obywatelskiego mieszkańców. Będzie więc okazja, by posłuchać o tym, jakie znaczenie ma Wrocławski Budżet Obywatelski dla wizerunku osiedli miasta i czy spełnia on swoją rolę jako narzędzie realizacji potrzeb mieszkańców.

Naukowcy skoncentrują się również na wybranych przestrzeniach miejskich – m.in. ulicy Świdnickiej jako głównej ulicy handlowej Wrocławia, metamorfozie placu Grunwaldzkiego od węzła przesiadkowego do placu miejskiego czy ekspozycji krajobrazowych dróg wjazdowych do miasta. 

Wśród poruszanych wątków będzie też urbanistyka w służbie wizerunku miasta. W tak zatytułowanej sesji panelowej znalazły się referaty m.in. na temat przeobrażenia krajobrazu Kępy Mieszczańskiej oraz  wskaźników urbanistycznych wpływających na wizerunek osiedla (na przykładzie wrocławskich Karłowic).

Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej konferencji „Wrocław: wizerunek miasta 2017”.

- Na Wydziale Architektury mamy duże doświadczenie w prowadzeniu badań na temat wizerunku Wrocławia – opowiada dr Łukasz Damurski z Katedry Urbanistyki i Procesów Osadniczych PWr, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. – W latach 90. prof. Eugeniusz Bagiński przeprowadził szeroko zakrojone badania opinii społecznej właśnie na temat wizerunku naszego miasta. Tak powstała publikacja „Wrocław w opinii swoich mieszkańców”, która stanowiła punkt wyjścia dla wielu późniejszych prac. Kilkanaście lat później wspólnie z profesorem opublikowaliśmy także książkę „Wizerunek Wrocławia”. Jako wychowanek prof. Bagińskiego doszedłem do wniosku, że należy te badania kontynuować, ale w nowej, otwartej i interdyscyplinarnej formule. Stąd inicjatywa konferencji z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin nauki.

W radzie naukowej konferencji są: prof. Eugeniusz Bagiński, dziś już emerytowany profesor, prof. Robert Masztalski z Wydziału Architektury PWr, prof. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr z Instytutu Socjologii UWr, dr hab. Eleonora Gonda-Soroczyńska z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego i dr hab. Marian Kachniarz, prof. UE z Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Miastobraz. Wrocław w kolażach”. Stworzą ją prace studentów Wydziału Architektury wykonane w ramach przedmiotu „Przestrzenie fotografii” prowadzonego przez dr Beatę Juchniewicz.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję