INTARG 2019: dziewięć medali dla naszych naukowców

Dziewięć medali – dwa platynowe, sześć złotych i jeden srebrny – zdobyli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej podczas 12. edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2019, które odbyły się w Katowicach.

laboratoria_ilustracyjne_1.jpgINTARG to jedno z największych w Polsce wydarzeń łączących świat nauki, przemysłu i biznesu. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano wynalazki z naszej uczelni - z Wydziałów: Chemicznego, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, Mechanicznego, Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Inżynierii Środowiska.

Platynowymi medalami nagrodzono dwa projekty:

• „Nowe naturalne surfaktanty: kierunek do uzyskania nowych środków ochrony roślin” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis (Wydział Chemiczny);
  • „Zintegrowany, miniaturowy spektrometr mas” autorstwa dr. inż. Tomasza Grzebyka, Piotra Szyszki, prof. Anny Góreckiej-Drzazgi oraz prof. Jana Dziubana (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki).

Złotymi medalami nagrodzono wynalazki:

• „Miniaturowa cela elektrochemiczna do gromadzenia energii” autorstwa dr inż. Karoliny Laszczyk i Bartosza Kawy (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki);
  • „Nowa generacja związków aktywnych powierzchniowo, mających zastosowanie jako skuteczne „zielone” środki antyelektrostatyczne” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis i dr. hab. inż. Adama Sokołowskiego, prof. uczelni (Wydział Chemiczny);
  • „Ciecze jonowe z komponentem naturalnym o wysokiej aktywności biologicznej – stabilizatory i aktywatory enzymów oraz dezynfektanty” autorstwa dr Joanny Feder-Kubis, prof. Jolanty Bryjak, Urszuli Świerczek i Zofii Hrydziuszko (Wydział Chemiczny);
  • „Nowe naturalne surfaktanty – bezpieczne i skuteczne środki ochrony zabytków literatury” autorstwa dr Agnieszki Bangrowskiej, dr hab. Moniki Geppert-Rybczyńskiej, dr hab. Roberta Musioła (Uniwersytet Śląski) oraz dr Joanny Feder-Kubis (Wydział Chemiczny);
  • „Silnik pneumatyczny rezonansowy” autorstwa dr. hab. inż. Wiesława Fiebig, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • „Technologia odzysku surowców z odpadów” autorstwa prof. Włodzimierza Szczepaniaka, dr inż. Moniki Zabłockiej-Malickiej i Amelii Zielińskiej (Wydział Inżynierii Środowiska).

laboratoria_ilustracyjne_2.jpgSrebrny medal otrzymali dr hab. inż. Łukasz Sadowski oraz Kamil Krzywiński (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) za wynalazek „Sposób wytwarzania posadzek epoksydowych”.

Podczas gali wręczone zostały również:

• wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla dr Joanny Feder-Kubis za wynalazek „Nowe naturalne surfaktanty: kierunek do uzyskania nowych środków ochrony roślin”;
  • dyplom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla dr Joanny Feder-Kubis za rezultaty nagrodzone najwyższymi odznaczeniami i wyróżnieniami w zeszłorocznych wydarzeniach na międzynarodowych targach innowacyjności;
  • dyplom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla dr. hab. Wiesława Fiebiga, prof. uczelni za rezultat nagrodzony w zeszłorocznym wydarzeniu INTARG 2018 pn. „Nowa metoda sprężania powietrza lub gazu w zbiornikach ciśnieniowych”;
  • wyróżnienie Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej WIIPA za wynalazek pn. „Technologia odzysku surowców z odpadów”.

Udział w targach został sfinansowany w ramach  projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0” realizowanego przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Inkubator Innowacyjności 2.0.

mic