TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Data: 03.10.2016 Kategoria: aktualności ogólne, życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 33 tys. studentów zaczęło dziś rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie uroczystości prof. Cezary Madryas, nowy rektor naszej uczelni otrzymał insygnia władzy rektorskiej

– Taka inauguracja roku akademickiego jak dziś, zdarza się raz na kilka lat. Bo co cztery lata wybierany jest rektor i władze uczelni. Stąd dzisiaj obecność w naszej auli dwóch rektorów w gronostajach - tego, który zaczyna kadencję i tego, który swoją ośmioletnią misję kilka tygodni temu zakończył – mówił prof. Więckowski, który funkcję rektora naszej uczelni pełnił w latach 2008-2016.

img_8712.jpgPodsumowując swoje dwie kadencje kierowania uczelnią prof. Więckowski podkreślił, że gdy obejmował władzę, Politechnika była w dobrej kondycji, jednak wszyscy byli świadomi jak wielkie wyzwania, związane m.in. ze zmianami w finansowaniu nauki, niżem demograficznym, pojawieniem się środków strukturalnych i nowym pakietem ustaw o szkolnictwie wyższym, stoją przed uczelnią.  – Dzisiaj, z perspektywy tych ośmiu lat mogę powiedzieć, że wykorzystaliśmy naszą szanse. Mamy fantastyczny kampus, zaliczany do najpiękniejszych na świecie. Zadbaliśmy o połączenia między naszymi kampusami oraz rewitalizację terenów zielonych. Zainwestowaliśmy w wyposażenie nie tylko laboratoriów dydaktycznych i badawczych, ale również w rozwój kadry, czyli kształcenie naszych następców. Wzrosła też liczba studentów, a sytuacja finansowa jest więcej niż dobra – wymieniał prof. Więckowski.

Po wystąpieniu prof. Więckowskiego odbyło się uroczyste przekazanie insygniów władzy – łańcucha, berła i pierścienia – nowemu rektorowi prof. Cezaremu Madryasowi.

Prof. Madryas: PWr musi opierać się na zaufaniu i dialogu

W swoim wystąpieniu rektor PWr zwrócił uwagę przede wszystkim na kierunki rozwoju uczelni w najbliższej kadencji m.in. na zmniejszenie biurokracji i uproszczenie procedur, a także decentralizacja niektórych działań administracyjnych.

– Ostatnie lata naszej aktywności związane były z inwestycjami w infrastrukturę techniczną, ale to także zmiany w systemie zarządzania uczelnią wynikające z przejścia na zarządzanie procesowe, czego konsekwencją jest dokonująca się informatyzacja naszej Politechniki. Powstał system bardzo skomplikowany, który obecnie nie ułatwia nam pracy. Musimy to zmienić, co nie oznacza odstąpienia od informatyzacji, a inne do niej podejście – tłumaczył rektor.

Kolejnym priorytetem nowych władz będzie dostosowanie programów studiów, a także badań, do bieżących potrzeb rynku pracy, zmieniających się technologii oraz postępu naukowo-technicznego.

– Wysoki poziom kształcenia jest naszym obowiązkiem wobec studentów i doktorantów, którzy nam zaufali, wybierając Politechnikę jako miejsce przygotowania do zawodu lub pracy naukowej. Naszym młodym pracownikom musimy z kolei stworzyć możliwości szybszego awansu przez wspieranie aktywności w kierunku zdobywania stopni naukowych do tytułu profesora włącznie. Jedną z dróg do osiągnięcia sukcesu jest tu powiązanie kariery naukowej i finansowej  z pracą w przemyśle lub współpracą z przemysłem – zaznaczył prof. Madryas.

Zdaniem rektora rozwój PWr wymaga także większego umiędzynarodowienia, dobrych relacji z wrocławskimi uczelniami, miastem i regionem. – Będziemy też współpracować z EIT+. Formuła tej współpracy musi zakładać obopólne korzyści i zabezpieczać interesy obu stron. W tym kierunku podjęte zostały już pierwsze działania – poinformował.

Prof. Madryas odniósł się także do zapowiadanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego reform związanych z funkcjonowaniem uczelni wyższych. Zakładają one m.in. zmianę tzw. algorytmu podziału środków na działalność badawczą i dydaktyczną. W założeniu większy wpływ na wielkość dotacji będą miały jakość nauczania, struktura i jakość kadry, badania naukowe i umiędzynarodowienie uczelni. Największą zmianą jest mniejsze powiązanie dotacji na kształcenie z liczbą studentów oraz większe jej powiązanie z kategoryzacją wydziałów.

img_8724.jpg– Oznacza to konieczność zmniejszania w czasie liczby studentów, tak aby tylko 12 przypadało na jednego pracownika naukowo-dydaktycznego oraz podjęcie wszelkich starań o pozyskanie dla wszystkich wydziałów kategorii A, a najlepiej A+ – dodał rektor.

Na liście priorytetów rektora wysokie miejsce zajmuje również zainicjowanie dyskusji o wydłużeniu studiów inżynierskich o jeden semestr. – To bez wątpienia poprawi jakość kształcenia. Wprowadzając ośmio-semestralne studia I stopnia, gdzie ostatni semestr będzie poświęcony praktykom i wykonywaniu pracy dyplomowej, sprawimy, że studia w większym stopniu będą powiązane z przemysłem – zapewnił.

Koniec wielkich inwestycji

Rektor przyznał, że nie przewiduje nowych kosztownych inwestycji ze środków własnych uczelni. Zapowiedział jednak współfinansowanie zaplanowanych wcześniej projektów - Centrum Technologii Nanofotonicznych oraz International Centre for Excellence in Manufacturing Technologies and Applications. Oba projekty w zdecydowanym stopniu będą finansowane ze środków europejskich.

Jedynym dużym przedsięwzięciem wykorzystującym środki własne uczelni, ma być remont budynku dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. W planach jest także pozyskanie pieniędzy na budowę basenu.

Ukończona zostanie także budowa kompleksu GEO-3EM, w którym maja być prowadzone m.in. badania naukowe nad nowoczesnymi materiałami produkowanymi na bazie surowców lokalnych oraz inteligentnymi konstrukcjami, które mogą być z nich wytwarzane. Naukowcy z PWr mają również brać większy niż dotychczas udział w interdyscyplinarnych, ponadregionalnych programach badawczych. Jednym z nich jest projekt, którego celem jest doprowadzenie Odry do czwartego poziomu żeglowności.

– Politechnika Wrocławska musi opierać się na zaufaniu i dialogu pomiędzy pracownikami, studentami i organizacjami. W całym zawodowym życiu odwoływałem się do takiej potrzeby i odwołuję się do niej również dzisiaj. Uważam, że rolą rektora jest takie prowadzenie uczelni, aby każdy pracownik, student i doktorant czuł się współtwórcą jej teraźniejszości i przyszłości. Kierując się tylko taką zasadą można doprowadzić do sukcesu we wszystkich jego obszarach – zakończył.

Powitanie nowych studentów

Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W sumie w nowym roku akademickim naukę Politechnice Wrocławskiej rozpocznie 8651 studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych). W ich imieniu ślubowanie składało 16 przedstawicieli każdego z wydziałów uczelni.

img_8842.jpg– Gratuluję wyboru jednej z najlepszych szkół  wyższych w Polsce. Nie obiecuję wam studiów łatwych, ale pamiętajcie, że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc pracowników uczelni – powiedział prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr.

Przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr Filip Ogonowski zachęcał natomiast do aktywności w kołach i organizacjach studenckich. – Dzięki temu nie tylko poznacie nowe osoby, ale tez poszerzycie swoje horyzonty. Politechnikę Wrocławską tworzą nie tylko mury i regulaminy, ale przede wszystkim ludzie, to nasza największa wartość. Wspierajcie się wzajemnie, dbajcie o dobry wizerunek studenta i wymagajcie od siebie więcej, niż wymagają od was inni – dodał.

Medal za dla prof. Wojciecha Glabisza, tytuł Profesora Honorowego dla prof. Tadeusza Słomki

W trakcie uroczystości Medal za Wybitne zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Wojciech Glabisz, który od wielu lat angażuje się w działalność na rzecz uczelni.

img_8942.jpgTytuł naukowy profesora nauk technicznych uzyskał w 2005 r., a od roku 2013 jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Działalność naukowa prof. Glabisza koncentruje się w obszarze mechaniki teoretycznej i stosowanej. Prof. Glabisz był zastępcą dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej i prodziekanem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego ds. nauki i kształcenia kadr. Od kilku kadencji jest senatorem, przewodniczącym senackich komisji, zasiada w Prezydium Senatu. Pełnił role wiceprzewodniczącego uczelnianej komisji wyborczej, pełnomocnika Rektora ds. zmian strukturalno-organizacyjnych, przewodniczącego Komitetu Zarządzającego projektem „Analiza i optymalizacja procesów podstawowych i wspomagających PWr.”, przewodniczącego Komitetu Sterującego odpowiedzialnego za wprowadzanie zmian w strukturze uczelni.

Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Glabisz otrzymał Nagrodę Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola za integrację Środowiska Akademickiego, kilkanaście nagród Rektora i Dziekana. Otrzymał złotą odznakę Politechniki Wrocławskiej, srebrny i złoty krzyż zasługi oraz statuetkę Lwa Politechniki za nowatorski podejście do zarządzania oraz wytrwałą prace na rzecz rozwoju uczelni.

Tytuł Profesora Honorowego Politechniki Wrocławskiej otrzymał natomiast prof. Tadeusz Słomka, który od 2012 r. pełni funkcję rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest także przewodniczącym Kolegium Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i doktorem honoris causa Shibaura Institute of Technology oraz Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku.

img_8985.jpgZwiązki prof. Tadeusza Słomki z Politechniką Wrocławską polegają na bardzo dobrej, wręcz wzorcowej współpracy przy inicjowaniu i realizowaniu wspólnych przedsięwzięć i projektów z obszaru współpracy nauki z gospodarką. Między innymi z inicjatywy prof. Słomki i prof. Tadeusza Więckowskiego powstał i rozwija się Instytut Autostrada Technologii i Innowacji IATI.

– Moja współpraca z PWr rozpoczęła się, gdy byłem dziekanem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, ale olbrzymiego rozmachu nabrała dopiero w okresie, gdy rektorem został prof. Więckowski. Warto podkreślić, że PWr i AGH to uczelnie bliźniacze, o podobnej liczbie studentów, pracowników i o podobnych kierunkach kształcenia. Można powiedzieć, że jesteśmy skazani na współpracę – mówił prof. Słomka odbierając wyróżnienie.

Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej z Brylantem wręczono Grzegorzowi Dzikowi, konsulowi honorowemu Ukrainy i prezesowi firmy Impel, prof. Andrzejowi Mulakowi, byłemu rektorowi PWr oraz prof. Jerzemu Zdanowskiemu, byłemu prorektorowi naszej uczelni.

Wykład inauguracyjny pt. „Rola Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w czasie uroczystości wygłosił prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR.

Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przyznano 21 osobom. Odebrali je:

  • prof. Robert Masztalski z Wydziału Architektury,
  • dr hab. Bożena Hoła, prof. PWr z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • prof. Jacek Pigłowski z Wydziału Chemicznego,
  • prof. Wacław Andrzej Sokalski z Wydziału Chemicznego,
  • prof. Zygmunt Hasiewicz z Wydziału Elektroniki,
  • dr inż. Jerzy Kotowski z Wydziału Elektroniki,
  • dr inż. Krzysztof Rudno-Rudziński z Wydziału Elektroniki,
  • dr hab. Roman Galar, prof. PWr z Wydziału Elektroniki (odebrał medal przyznany w ubiegłym roku),
  • prof. Jan Iżykowski z Wydziału Elektrycznego,
  • dr hab. Tadeusz Przylibski, prof. PWr z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  • dr hab. Katarzyna Majewska-Nowak, prof. PWr z Wydziału Inżynierii Środowiska,
  • prof. Marek Kozłowski z Wydziału Inżynierii Środowiska (odebrał medal przyznany w ubiegłym roku),
  • dr hab. Adam Kasperski, prof. PWr z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
  • prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
  • dr inż. Jacek Lamperski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
  • dr inż. Tadeusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego,
  • prof. Franciszek Przystupa z Wydziału Mechanicznego,
  • prof. Paweł Machnikowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
  • dr inż. Janusz Markowski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki:
  • dr  Marek Zakrzewski z Wydziału Matematyki,
  • Renata Kasprzak ze Studium Języków Obcych.

Nagrody Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu wręczono:

  • prof. Czesławowi Machelskiemu z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  • prof. Jackowi Pigłowskiemu z Wydziału Chemicznego,
  • dr inż. Adamowi Gubańskiemu z Wydziału Elektrycznego,
  • prof. Małgorzacie Kabsch-Korbutowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska,
  • doc. dr inż. Marianowi Brolowi z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
  • prof. Jerzemu Kalecie z Wydziału Mechanicznego,
  • prof. Halinie Podbielskiej z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
  • Renacie Kasprzak ze Studium Języków Obcych.

W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych.

Swoje listy gratulacyjne przysłali:

  • Prezydent RP Andrzej Duda,
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin,
  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko,
  • Deputowany do Parlamentu Europejskiego Bogdan Zdrojewski,
  • Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski,
  • Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso,
  • Prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Rak,
  • Rektor Moskiewskiego Instytutu Stali i Stopów, prof. Alevtina A. Chernikova,
  • Rektor Moscow State University of Civil Engineering prof. Andrey Volkov,
  • Rektor Politechniki Kijowskiej prof. Mikhail Zgurovski,
  • Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Wojciech Nowak,
  • Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior,
  • Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf,
  • Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis,
  • Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal,
  • Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski,
  • Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoni Dębiński,
  • Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Andrzej Kowalczyk,
  • Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Maciej Żukowski,
  • Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Jan Pikul,
  • Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prof. Tomasz Topoliński,
  • Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Zygmunt Litwińczuk,
  • Rektor Uniwersytetu Rolniczego im Hugona Kołłątaja w Krakowie prof. Włodzimierz Sady,
  • Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Andrzej Chochół,
  • Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Robert Tomanek,
  • Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś,
  • Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki,
  • Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Stanisław Michałowski,
  • Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszard J. Górecki,
  • Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński,
  • Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak,
  • Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anna Wypych-Gawrońska,
  • Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. Maciej Sobczak,
  • Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr Wergiliusz Gołąbek,
  • Rektor Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach prof. Krzysztof Szaflarski,
  • Rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Witold T. Bielecki,
  • Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński,
  • Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kmadr prof. Tomasz Szubrycht,
  • Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Piotr Bogdalski,
  • Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie bryg. prof. Paweł Kępka,
  • Prezydent Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej dr Andrzej Malinowski, 
  • Dyrektor Oddziału Elektrowni Turów Piotr Frąszczak,
  • Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu Robert Podolski,
  • Dyrektor Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Turów Cezary Bujak,
  • Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję