TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Fundacja Manus i SWON z nagrodami ProJuvenes

Data: 07.11.2016 Kategoria: aktywność studencka, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Reprezentanci Politechniki Wrocławskiej zostali nagrodzeni dwiema statuetkami w konkursie ProJuvenes organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Sekcję ds. wsparcia osób z niepełnosprawnością doceniono w kategorii „Studia bez barier”, a Fundację Manus w kategorii „Organizacje pozarządowe”

projuwenes_gala2016.jpgStatuetki przyznano w piątek w Warszawie podczas gali wręczenia Nagród Środowiska Studenckiego ProJuvenes. Inicjatywa uhonorowania najaktywniejszych studentów, pracowników i przedstawicieli środowisk pozauczelnianych wspierających studentów wyszła od Parlamentu Studentów RP. Nagrody wręczono już po raz czwarty.

Kandydatury nadsyłali studenci z całej Polski i to spośród nich organizatorzy wybrali po sześciu nominowanych w kategoriach: studencki projekt roku, media studenckie, ngo (organizacja pozarządowa), studia bez barier, kultura studencka, juwenalia i naukowy projekt roku. O zwycięstwie poszczególnych organizacji i projektów zadecydowali internauci, głosując w specjalnym formularzu.

W kategorii „Studia bez barier” nagrodzono Sekcję ds. wsparcia osób z niepełnosprawnością Politechniki Wrocławskiej, a jako najlepszą organizację pozarządową fundację Manus.

- Bardzo mnie to ucieszyło, że pomysł zgłoszenia naszej sekcji do nagrody wyszedł od Parlamentu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej – mówi Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnością. - To  dla mnie sygnał, że nasi studenci dostrzegają swoje niepełnosprawne koleżanki i kolegów i nie są obojętni na ich problemy. Ta nagroda jest oczywiście zasługą całego zespołu i tego, z jaką otwartością i uwagą traktowane są u nas osoby zmagające się z różnymi trudnościami. I żałuję tylko, że nie mogliśmy odebrać statuetki w Warszawie w pełnym składzie.

Pomoc dla studentów z niepełnosprawnościami

Począwszy od 2005 r. na Politechnice Wrocławskiej działa pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnością. Funkcję tę pełni Jerzy Borowiec. To także data rozpoczęcia wdrażania na Politechnice Wrocławskiej idei „Uczelni bez barier” – przyjaznej i otwartej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dlatego też, 1 października 2013 r., w strukturach PWr wydzielono Sekcję ds. wsparcia osób z niepełnosprawnością (SWON), która – wspólnie z pełnomocnikiem – zajęła się wszystkimi kwestiami związanymi ze wspieraniem osób niepełnosprawnych.

Obecnie w SWON pracują Marek Tankielun, Agata Dancewicz, Barbara Mich, Agata Krawczyk i Patrycja Struś.

Do zadań sekcji należy m.in. tworzenie i opiniowanie przepisów wewnętrznych dotyczących osób z niepełnosprawnością, koordynowanie działań rekrutacyjnych osób z niepełnosprawnością czy bieżąca obsługa studentów z niepełnosprawnością (pomoc psychologiczna, organizowanie szkoleń, wsparcie informacyjne i pomoc w rozwiązywaniu problemów).

Pracownicy sekcji prowadzą nowoczesną pracownię tyfloinformatyczną – jedyne tego typu miejsce na Dolnym Śląsku i jedno z nielicznych w kraju. Została ona wyposażona w komputery, oprogramowanie, monitory brajlowskie, elektroniczne brajlowskie notatniki, programy udźwiękawiające, które zamieniają komunikaty na ekranie na mowę syntetyczną oraz drukarkę do druku wypukłego. Pracownia tyfloinformatyczna została otwarta nie tylko dla studentów Politechniki Wrocławskiej, ale i dla całej młodzieży wrocławskiego środowiska akademickiego.

Pracownicy SWON adaptują materiały dydaktyczne do potrzeb studentów z niepełnosprawnością – przygotowują wydruki w alfabecie brajla oraz grafiki wypukłe (tyflografiki), udzielają porad w zakresie tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych, a także prowadzą szkolenia i doradztwo. Od 2014 r. sekcja realizuje również program „Polibuda dla malucha”, czyli warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, które uświadamiają najmłodszych o potrzebach osób niepełnosprawnych i możliwościach, jakie Politechnika Wrocławska stworzyła dla swoich niepełnosprawnych studentów.

Sekcja utworzyła także centrum wsparcia psychologicznego dla studentów z niepełnosprawnościami. Współpracuje też z jednostkami uczelnianymi, m.in. Biurem Karier i organizacjami pozarządowymi, starając się pomagać studentom z niepełnosprawnościami w różnych aspektach ich funkcjonowania na uczelni i planowania kariery. Jej pracownicy wspierali powstanie klubu niepełnosprawnych studentów (Klub SKOK), a jedną z ich ostatnich inicjatyw jest koordynacja na Politechnice Wrocławskiej programu nauki prawa jazdy dla niepełnosprawnych studentów („Absolwent-Driver”).

Przez studentów dla studentów

Fundację Manus w 1995 r. stworzyły Samorząd Studencki PWr i władze uczelni. Organizacja działa na rzecz społeczności Politechniki Wrocławskiej, a zwłaszcza jej studentów. Dba o ich rozwój i karierę, wspiera działalność naukową i szeroko pojętą kulturę studencką. By pozyskiwać środki na swoje funkcjonowanie, zajmuje się także działalnością gospodarczą, prowadząc hostel wakacyjny i punkt ksero ze sklepikiem. Wśród największych projektów Manusa są m.in. Akademickie Targi Pracy i Dni Aktywności Studenckiej. Fundacja zajmuje się także ubezpieczeniami dla studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej, prowadzi klub dziecięcy mSzkrab, poradnię prawną i sekcję wsparcia działalności studenckiej, w ramach której pomaga aktywnym studentom i kołom naukowym w organizacji ich projektów i wyjazdów. Manus dba również o wymianę informacji między zaangażowanymi studentami i ich integrację, dlatego organizuje Szkoleniowe Forum Aktywności Studenckiej oraz zaprasza na Kawę Organizacji Studenckich. W ostatnich miesiącach fundacja zaangażowała się w tworzenie Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych w Zajezdni Dąbie we Wrocławiu.

Do czerwca 2016 r. fundacją kierował Kamil Nawirski, który pełnił tę funkcję przez pięć lat. Obecnie prezesem Manusa jest Maksymilian Żurman, a wiceprezesami Anita Pelak i Wojciech Wodo.

- Myślę, że ta nagroda jest wyrazem docenienia naszej pracy nie tylko w ostatnich kadencjach zarządów, ale podczas tych 21 lat, które fundacja ma za sobą, bo w tym czasie jej członkowie zrobili bardzo wiele dobrego – podkreśla Kamil Nawirski. – Manus zebrał ponad tysiąc głosów i to w okresie, gdy trwał długi weekend i większość studentów nie spędzała tak wiele czasu przed komputerem. Ta liczba robi więc wrażenie, ale przede wszystkim jest dla fundacji ogromną motywacją. Praca w organizacji pozarządowej to wiele godzin rozmów, rozliczeń finansowych, wymiany maili i dokumentów, a także wiele czasu spędzonego na rozmowach z ludźmi, wyjazdach czy organizowaniu wydarzeń. Motywacja do działania jest więc bardzo ważna, a takie „dziękujemy” w postaci statuetki jeszcze bardziej zachęca do dalszej pracy.

- To zresztą nagroda nie tylko dla nas – zaznacza Maksymilian Żurman. – ale dla wszystkich aktywnych studentów i osób na uczelni, które tę aktywność umożliwiają. Gdyby nie ich działania, my także byśmy nie funkcjonowali. Ta statuetka jest nagrodą dla każdej z tych osób.

Nagrodzeni z całej Polski

W konkursie naukowym projektem roku ogłoszono Śląski Studencki Festiwal Nauki, studenckim projektem roku - #ProtestPCz, czyli protest studentów Politechniki Częstochowskiej przeciwko patologiom na ich rodzimej uczelni, a najlepszymi juwenaliami – Juwenalia Śląskie. W kategorii „media studenckie” zwyciężyła SETA - Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego, a w kategorii „kultura studencka” Chór i Orkiestra Smyczkowa Con Fuoco Akademii Górniczo-Hutniczej.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję