Fundacja Manus i PWr z grantem na rozwój kompetencji przyszłości wśród studentów

Niemal 4 mln zł dofinansowania na realizację projektu Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu Przemysłu Przyszłości otrzymała Fundacja Manus. Wsparcie ma m.in. podnieść kompetencje studentów i kwalifikacje zawodowe nauczycieli akademickich.

Interaakcje społeczne w sieci - grafikaStworzenie materiałów edukacyjnych czy platformy e-learningowej wykorzystującej elementy grywalizacji – to tylko część planów, które będą realizowane w ramach projektu. Ponadto przeprowadzone zostaną stacjonarne szkolenia w głównych miastach w Polsce. Zwieńczeniem będzie ogólnopolski finał Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu Przemysłu Przyszłości, który zaplanowano na przełom października i listopada 2022 roku.

Cały projekt to jednak nie tylko podnoszenie kompetencji studentów w zakresie informatyki technicznej i przemysłowej czy rozwój kompetencji miękkich, ale także integracja środowiska i podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli akademickich.

– Przygotowaliśmy szereg aktywności dla wszystkich tych studentów, którzy chcą zdobywać kompetencje przyszłości w dobie rozwoju Przemysłu 4.0. Chcemy im umożliwić poszerzanie wiedzy w sposób dostosowany do ich potrzeb – mówi Paweł Jamka, koordynator projektu, współtwórca i główny koordynator 4. edycji Mistrzostw Polski Programistów PLC. – Przygotowane materiały praktyczne, indywidualne konsultacje czy inne inicjatywy pozwolą na przećwiczenie zdobytych umiejętności pod okiem nauczycieli i zdobycie informacji o swoim postępie – dodaje.

Projekt skierowany jest do studentów kierunków automatyka i robotyka, mechatronika, elektronika, informatyka przemysłowa i pokrewnych. Rozpocznie się on od kursu wyrównawczego dla tych, którzy chcieliby rozwinąć swoje kompetencje, ale mają niewielką wiedzę o programowaniu. Dodatkowo przez cały czas studenci będą mogli uczestniczyć w konsultacjach z nauczycielami.

Za stronę merytoryczną odpowiadać będzie zespół pod kierownictwem dr. inż. Janusza Staszewskiego, prof. uczelni składający się z kadry naukowej Wydziału Elektrycznego. Studenci będą mieli także możliwość wyjazdu i odwiedzenia lokalnych firm wykorzystujących programowanie w swojej działalności.

– To nie pierwszy projekt współorganizowany przez fundację. Od wielu lat wspieramy merytorycznie, organizacyjnie i finansowo liczne inicjatywy studenckie, w tym także wydarzenia programistyczne – podkreśla Łukasz Ptaszek, wiceprezes Fundacji Manus. – Specjalizujemy się także w rozliczaniu środków publicznych i pochodzących od sponsorów zewnętrznych – wyjaśnia.

Przyjmowanie zgłoszeń – dla studentów i nauczycieli – rozpoczęło się 3 stycznia i potrwa kilka tygodni. Udział w projekcie jest bezpłatny.

– Zachęcamy także do kontaktu wszystkie podmioty chętne do współpracy. Szukamy wolontariuszy i partnerów, którzy mogą wzbogacić ofertę np. poprzez staże czy nagrody rzeczowe – dodaje Łukasz Ptaszek.

Dofinansowanie na projekt „Mistrzostwa w Algorytmice i Programowaniu – Studenci” przyznano w ramach rządowego programu realizowanego przez Cyfryzacja KPRM.

Więcej informacji na stronie.

Link do zapisów na Newsletter

mic