TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Finał mistrzostw w analizie danych NOMAD

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Szesnaście drużyn weźmie udział w finale VII edycji Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostw w Analizie Danych (NOMAD), które w sobotę odbędą się na Politechnice Wrocławskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji zawodów są filmy

NOMAD to rywalizacja dwu lub trzyosobowych zespołów, w której dużą rolę odgrywa nie tylko znajomość analizy danych i prawdopodobieństwa, lecz także umiejętności programistyczne. Drużyny otrzymują bowiem po pięć zadań z zakresu statystyki i rachunku prawdopodobieństwa, do których muszą napisać odpowiednie programy rozwiązujące.

nomad1.jpgDo udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się kilkadziesiąt drużyn, a uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach –  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. 27 maja rozegrano internetowe eliminacje, a osiem najlepszych zespołów z każdej kategorii awansowało do ścisłego finału.

– Zainteresowanie konkursem jest spore. W tym roku mieliśmy kilku weteranów, którzy brali udział we wcześniejszych edycjach, ale nie zabrakło też debiutantów. W kategorii studentów dominowały zespoły z Wrocławia i Poznania, wśród licealistów mieliśmy zgłoszenia z całego kraju – mówi Łukasz Wieloch, główny koordynator VII edycji NOMAD-a.

W trakcie eliminacji na opracowanie wszystkich pytań i napisanie odpowiednich programów uczestnicy mieli 5 godzin. Problemy okazały się na tyle trudne, że tylko dwóm drużynom udało się je wszystkie rozwiązać.

– Polecenia są celowo zagmatwane, aby trudniej było wyciągnąć z nich właściwie informacje. W przypadku drużyn złożonych z uczniów, z racji nieco mniejszej wiedzy technicznej, problemem okazało się także napisanie odpowiednich programów – dodaje koordynator.

Finał zawodów rozpocznie w sobotę, 10 czerwca, o godz. 10.00 w budynku C-11 przy ul. Janiszewskiego 14a.

Więcej o konkursie na stronie NOMAD.

Organizatorem zawodów jest Koło Naukowe Matematyki Statystycznej „Gauss” działające na Wydziale Matematyki PWr, które zajmuje się m.in. rozwijaniem zainteresowań statystyką wśród studentów.

Członkowie koła organizują wykłady i warsztaty poświęcone m.in. zastosowaniom statystyki, a także zajęcia rozszerzające kwalifikacje studentów na rynku pracy. Wśród inicjatyw koła są m.in. cykliczne „Spotkania ze statystyką praktyczną” oraz kurs „Bazy danych dla analityków”.

mic

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję