TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Finał „Mam talent do nauki”. Wygrał licealista ze Słupska

Data: 29.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu naukowego dla młodzieży szkolnej, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. Zwyciężył Jakub Kluczewski, konstruktor komory mgłowej

img_3335_edited.jpgKonkurs „Mam talent do nauki” odbywał się już po raz szósty. Uczestnicy tegorocznej edycji musieli najpierw przesłać opis własnego projektu badawczego lub technicznego z wybranej dziedziny nauki: matematyki, fizyki, chemii, informatyki lub szeroko rozumianej techniki. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa pod przewodnictwem doc. Anny Hajdusianek wybrała sześć najlepszych.

W drugim etapie, który odbył się na Politechnice 29 czerwca, finaliści musieli opowiedzieć o swoim projekcie przed jurorami. Prezentacje uczniów oceniali prof. Jadwiga Sołoducho z Wydziału Chemicznego, doc. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, prof. Paweł Bieńkowski i dr Paweł Rogaliński z Wydziału Elektroniki.

- Jesteśmy zaskoczeni wkładem pracy w przygotowanie projektów przez wszystkich finalistów. Z chęcią widzielibyśmy na naszej uczelni każdego z was – stwierdziła przewodnicząca jury.

Nagroda główna trafiła do Jakuba Kluczewskiego, który jest tegorocznym absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Do konkursu zgłosił autorski projekt komory mgłowej. – Na jednym z portali poświęconych elektronice trafiłem na projekt takiej komory, ale wymagający jeszcze dopracowania. Pomyślałem sobie, że może spróbuję – mówił zwycięzca.
Nagrodą w „Mam talent do nauki” za zajęcie pierwszego miejsca jest m.in. możliwość  udziału w programie „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”, w ramach którego uczelnia zapewnia kandydatowi rozpoczynającemu u nas naukę stypendium wypłacane przez pierwszy rok studiów, miejsce w akademiku na pierwszym roku studiów, opiekę tutora przez cały okres studiów.

img_3405.jpgJakub Kulczewski w swojej prezentacji bardzo szczegółowo omówił poszczególne etapy pracy nad projektem, nie pomijając momentów problemowych czy takich, które zdaniem konstruktora w ogóle się nie udały. Po ogłoszeniu wyników przyznał, że bardzo cieszy się z wygranej, bo chciał studiować n naszej uczelni. – Zastanawiam się między mechatroniką a automatyką i robotyką – powiedział Jakub.

Drugie miejsce w konkursie zajął Łukasz Kucharski z Jeleniej Góry, który skonstruował  oparty na nowoczesnych rozwiązaniach elektronicznych miotacz ognia. Trzecie miejsce zdobyła Mirela Król z Legnicy, prezentując autorskie badania nad strukturą DNA. 

Finałowa szóstka otrzymała także sprzęt elektroniczny i materiały promocyjne Politechniki Wrocławskiej.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję