Finał „Mam talent do nauki”. Wygrał licealista ze Słupska

Data: 29.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu naukowego dla młodzieży szkolnej, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. Zwyciężył Jakub Kluczewski, konstruktor komory mgłowej

img_3335_edited.jpgKonkurs „Mam talent do nauki” odbywał się już po raz szósty. Uczestnicy tegorocznej edycji musieli najpierw przesłać opis własnego projektu badawczego lub technicznego z wybranej dziedziny nauki: matematyki, fizyki, chemii, informatyki lub szeroko rozumianej techniki. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa pod przewodnictwem doc. Anny Hajdusianek wybrała sześć najlepszych.

W drugim etapie, który odbył się na Politechnice 29 czerwca, finaliści musieli opowiedzieć o swoim projekcie przed jurorami. Prezentacje uczniów oceniali prof. Jadwiga Sołoducho z Wydziału Chemicznego, doc. Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, prof. Paweł Bieńkowski i dr Paweł Rogaliński z Wydziału Elektroniki.

- Jesteśmy zaskoczeni wkładem pracy w przygotowanie projektów przez wszystkich finalistów. Z chęcią widzielibyśmy na naszej uczelni każdego z was – stwierdziła przewodnicząca jury.

Nagroda główna trafiła do Jakuba Kluczewskiego, który jest tegorocznym absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Do konkursu zgłosił autorski projekt komory mgłowej. – Na jednym z portali poświęconych elektronice trafiłem na projekt takiej komory, ale wymagający jeszcze dopracowania. Pomyślałem sobie, że może spróbuję – mówił zwycięzca.
Nagrodą w „Mam talent do nauki” za zajęcie pierwszego miejsca jest m.in. możliwość  udziału w programie „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”, w ramach którego uczelnia zapewnia kandydatowi rozpoczynającemu u nas naukę stypendium wypłacane przez pierwszy rok studiów, miejsce w akademiku na pierwszym roku studiów, opiekę tutora przez cały okres studiów.

img_3405.jpgJakub Kulczewski w swojej prezentacji bardzo szczegółowo omówił poszczególne etapy pracy nad projektem, nie pomijając momentów problemowych czy takich, które zdaniem konstruktora w ogóle się nie udały. Po ogłoszeniu wyników przyznał, że bardzo cieszy się z wygranej, bo chciał studiować n naszej uczelni. – Zastanawiam się między mechatroniką a automatyką i robotyką – powiedział Jakub.

Drugie miejsce w konkursie zajął Łukasz Kucharski z Jeleniej Góry, który skonstruował  oparty na nowoczesnych rozwiązaniach elektronicznych miotacz ognia. Trzecie miejsce zdobyła Mirela Król z Legnicy, prezentując autorskie badania nad strukturą DNA.

Finałowa szóstka otrzymała także sprzęt elektroniczny i materiały promocyjne Politechniki Wrocławskiej.

ISZ