TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Finał Akademii Wynalazców Boscha na PWr. Wygrał projekt śmieciolokalizatora

Data: 22.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Platforma internetowa do zbierania informacji o punktach skupu surowców wtórnych zwyciężyła w konkursie na najbardziej innowacyjny wynalazek. Zaprojektowali ją uczniowie z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince

Konkurs to finałowy etap ogólnopolskiego projektu Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, którego Politechnika Wrocławska jest partnerem merytorycznym. Uczestniczą w nim zespoły ze szkół gimnazjalnych z Wrocławia i regionu. Organizowany jest od siedmiu lat.

bosch2017_10.jpgAkademia składa się z kilku etapów. Najpierw młodzież brała udział w warsztatach prowadzonych przez studentów Politechniki Wrocławskiej z pięciu kół naukowych: Automatyk, KN PIRM, HYDRO+, KoNaR, KN Robocik. Działania studentów nadzorował dr Tadeusz Lewandowski, koordynator akademii na PWr. Na bazie wiedzy zdobytej podczas zajęć na uczelni uczniowie sami wymyślali projekt jakiegoś wynalazku i opracowywali jego prototyp.

Do ścisłego finału zakwalifikowano 11 innowacyjnych pomysłów. Jury złożone z pracowników i studentów PWr oraz przedstawicieli firmy Bosch wybrało najlepsze. Wygrał Śmieciolokalizator, czyli system internetowy z bazą danych o punktach skupu surowców wtórnych. Wymyślili go uczniowie ze szkoły w Męcince. – Kiedyś chciałem zarabiać pieniądze, sprzedając zebrane śmieci do odzysku, niestety, trudno było mi znaleźć miejsca, które by się tym zajmowały i jeszcze do tego podawały ceny skupu – wyjaśniał Maciek, jeden z pomysłodawców platformy. Zespół wynalazców tłumaczył, że gospodarstwa domowe obecnie produkują coraz więcej  śmieci. A przecież część z nich można poddać recyklingowi. - Polska w porównaniu z innymi krajami odzyskuje bardzo mało surowców wtórnych. Nasz projekt  platformy może to zmienić, bo ułatwi dostęp do lokalizacji punktów skupu, cen i rodzaju zbieranych surowców – przekonywali uczniowie. Jury w uzasadnieniu werdyktu podkreśliło m.in. uniwersalność projektu i troskę o środowisko.

bosch2017_02.jpgDrugie miejsce zajął DoorAlert zaprojektowany także przez uczniów z Zespołu Szkół w Męcince. To urządzenie montowane na drzwiach, informujące o tym, że ktoś zamierza te drzwi właśnie otworzyć. Ten wynalazek mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w instytucjach publicznych, takich jak szkoły, urzędy czy biurowce. – To pomysł z życia wzięty. W naszej szkole by się przydał, żeby uniknąć uderzenia drzwiami np. od toalety – wyjaśniała  jedna z autorek projektu.

Trzecie miejsce przypadło autorowi wynalazku Validity Box – pojemników pomagającym w przestrzeganiu dat ważności produktów spożywczych. Projekt powstał również w gimnazjum w Męcince.

Nagrodą dla zwycięzców konkursu były m.in. zestawy elektronarzędzi i sprzęt elektroniczny.

W tym roku wyróżniono także najlepsze warsztaty prowadzone przez studentów naszej uczelni. Najwyżej oceniono zajęcia „Od opornika do robota”  Koła Naukowego Robotyków KoNaR.  Studenci otrzymali voucher na zwiedzanie jednego z centrów technologicznych Boscha w Warszawie.

Gala kończąca tegoroczną edycję odbyła się 22 czerwca w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję