Emeryci aktywnie rozpoczęli nowy rok akademicki

Data: 26.10.2017 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 200 emerytów i rencistów Politechniki Wrocławskiej spotkało się w auli gmachu głównego. Okazją było coroczne zebranie sprawozdawcze Koła Emerytów i Rencistów naszej uczelni

Podczas spotkania, w którym uczestniczył prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr oraz przedstawiciele działających na uczelni związków zawodowych, zarząd złożył sprawozdanie z działalności koła w 2017 roku.

W tym momencie działają w nim aktywnie trzy komisje: Pomocy Koleżeńskiej, Imprez Kulturalnych oraz Turystyki i Rekreacji.

Wolontariusze z Komisji Pomocy Koleżeńskiej odwiedzają emerytów, którzy już nie wychodzą z domów i starają się im pomóc w czynnościach dnia codziennego. Spotykają się też z  emerytami z Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Komisja Imprez Kulturalnych prowadzi bardzo różnorodną działalność. We wtorki i czwartki odbywają się różnego rodzaju prelekcje, wystawy i prezentacje. Dwa razy w tygodniu spotykają się brydżyści. Co roku wydawana jest także antologia twórczości naszych seniorów. Dla członków koła organizowane są wycieczki, jedno bądź kilkudniowe. W 2017 roku Komisja Turystyki i Rekreacji przeprowadziła m.in. trzy wycieczki po Via Regia na Dolnym Śląsku.

klub_seniora_salonik_.jpgSwoją działalność w nowym roku akademickim zainaugurował już także Salonik Literacki. Na początek emeryci poznali fragmenty pamiętnika podchorążego Zbigniewa Jabłońskiego – uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r. Opowiada on o przeżyciach autora w czasie kampanii wrześniowej i jego tułaczce po otrzymaniu rozkazu ewakuacji z Polski. Rękopis dziennika został odnaleziony w 1946 r. w Sevres pod Paryżem. Od tej pory znajdował się w rękach krewnych Autora. Dopiero kilka miesięcy temu bratanek Zbigniewa – Witold – zdecydował się na opublikowanie go. Ponieważ Witold Jabłoński był w latach 2009-2012 przewodniczącym Koła Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej, oczywiste było, że książkę swojego stryja przedstawi w pierwszej kolejności właśnie tutaj.

Na kolejnym spotkaniu zaprezentowane zostało dziesiąte już wydanie antologii twórczości seniorów Politechniki Wrocławskiej. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Marzenia seniora” i znalazły się w niej prace jedenastu osób. Wszystkie wydane do tej pory tomy antologii można znaleźć w biblioteczce Klubu Seniora Politechniki Wrocławskiej.

Do 10 listopada można oglądać w Klubie Seniora wystawę „Radość malowania”. Autorkami zaprezentowanych obrazów są emerytowane pracownice PWr: Władysława Jaśkiewicz i Maria Zachariasiewicz-Woźniak.