Elektron, czyli konkurs dla młodych pasjonatów elektrotechniki

Data: 27.10.2016 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rozpoczęła się dziewiąta edycja ogólnopolskiego konkursu Elektron, organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Startują w nim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłym roku zgłosiło się ponad tysiąc uczestników

- Konkurs robimy z myślą o tych, którzy interesują się elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją czy mechatroniką – mówi dr Tomasz Piasecki z WEMiF, koordynator projektu. – Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież do rozwijania swoich pasji, ale także zainteresować ofertą naszej uczelni. Mamy nadzieję, że wśród uczestników są nasi przyszli studenci – dodaje.

elektron2016.jpgKonkurs przebiega w dwóch etapach. Najpierw uczniowie w swoich szkołach, pod okiem nauczycieli, rozwiązują test przygotowany przez organizatorów. – Pytania układają pracownicy wydziału i studenci z naszych kół naukowych – mówi dr Tomasz Piasecki. – Są to zagadnienia z podstaw elektrotechniki, które wybiegają poza szkolny program nauczania. Zależy nam, żeby wyłonić tych, którzy naprawdę interesują się tą tematyką.

Etap finałowy, w którym uczestniczy 60 najlepszych uczniów, odbywa się na Politechnice Wrocławskiej. - Uczniowie rozwiązują zadania konkursowe, ale też zwiedzają nasze laboratoria i słuchają wykładu popularnonaukowego – wyjaśnia dr Piasecki.

Zwycięzca otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 500 zł (300 zł na drugie miejsce i 200 zł na trzecie) oraz nagrody rzeczowe.

W ubiegłym roku w konkursie wystartowali uczniowie z 78 szkół z całej Polski. Zwyciężył Dominik Czech z Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu.

Na zgłoszenia do tegorocznej edycji Elektronu organizatorzy czekają do 2 grudnia. Eliminacje szkolne odbędą się 16 listopada, a finał zaplanowano na 16 lutego 2017 roku.

Pytania z poprzedniej edycji i regulamin konkursu dostępne są tutaj.

ISZ