TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dzięki grom bezpieczniej w internecie

Data: 07.02.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dwie gry edukacyjne poruszające problem bezpieczeństwa w sieci opracowali uczniowie Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. Aplikacje zaprezentowali podczas wrocławskich obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”

Pomysłodawcą powstania obu aplikacji był st. sierż. Łukasz Raczkowski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, który w ZSA prowadził szkolenia z cyberprzemocy. – Zdecydowaliśmy się na przygotowanie dwóch gier, jednej skierowanej do gimnazjalistów i drugiej przeznaczonej dla nieco starszej młodzieży – mówi policjant.

gra_internet_invaders.jpgPierwsza z przygotowanych gier to platformówka o tytule „Internet Invaders”, w której sterujemy postacią chłopca „wciągniętego” w wirtualny świat. Zadaniem gracza jest znalezienie wyjścia z wirtualnej rzeczywistości. Postać pokonuje poszczególne poziomy, skacząc po platformach zbudowanych z kabli internetowych, a na swojej drodze spotyka m.in. zainfekowane dyskietki i robaki, które symbolizują wirusy. Za każdym razem, gdy postać dotknie takiej przeszkody, traci jedno z trzech żyć, a gdy ich liczba spadnie do zera, etap trzeba zaczynać od początku.

– Na końcu każdego poziomu gracz trafia na bramę kodową, w której wyświetlane są przykłady niebezpiecznych sytuacji, z jakimi możemy spotkać się w sieci, np. podszywanie się osób starszych pod młodsze. Wszystkie zostały dokładnie opisane i stanowią formę przestrogi dla młodzieży, rodziców czy nauczycieli – tłumaczył st. sierż. Łukasz Raczkowski.

Druga z przygotowanych gier nosi tytuł „Net Safety” i jest symulacją smartfona, w której do dyspozycji gracza oddany zostaje wirtualny ekran telefonu. Użytkownik zostaje „zaczepiony” przez nieznaną mu osobę i tylko od niego zależy, jak w danej sytuacji się zachowa – może np. wdać się w dyskusję lub całkowicie zignorować wiadomość. W zależności od podjętych decyzji i udzielonych odpowiedzi gra modyfikuje fabułę, dlatego poszczególne rozgrywki mogą się bardzo od siebie różnić.

– Myślę, że ta forma będzie atrakcyjna dla naszych rówieśników. Sytuacje, w których znajdą się gracze, mogą się przecież pojawić w trakcie codziennego korzystania z sieci. Dzięki obu aplikacjom będziemy wiedzieli, jak należy się zachować w różnych, niebezpiecznych momentach  – opowiada Arkadiusz Mirecki, główny projektant gry z klasy IIB Liceum Akademickiego Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie zaczęli projektować gry na początku grudnia. Aplikacje tworzyli w pracowniach komputerowych wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA), korzystając z pomocy pracujących tam programistów.

– Na co dzień zajmujemy się koprodukcją filmową, dlatego bardzo się cieszę, że nasi specjaliści mogli sprawdzić się w nietypowym i dużo bardziej emocjonującym dla nich projektem. Warto podkreślić, że najważniejszy w tym projekcie jest bardzo duży aspekt edukacyjny – dodał Robert Banasiak, dyrektor CETA.

W projekt zaangażowani byli także funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy dostarczyli m.in. materiały dotyczące bezpieczeństwa w sieci, oraz wrocławskie Humanitarium, gdzie zaprezentowano obie produkcje. 

Gry będzie można pobrać z internetowego sklepu Google Play. 

Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Celem akcji jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Akcja ma charakter ogólnopolski i tym razem odbywa się pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję