Dwa koła naukowe z PWr walczą o nagrody w konkursie StRuNa

Data: 05.01.2017 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Trwa szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich organizowanego przez Fundację "Fundusz Pomocy Studentom". Jury wyłoniło „Złotą pięćdziesiątkę”, która ma szanse na nagrody w pięciu kategoriach. Są w niej dwa koła naukowe z Politechniki Wrocławskiej

Organizacje zakwalifikowane do ścisłego finału poznamy w poniedziałek, 9 stycznia. Tymczasem konkursowe jury opublikowało tzw. „Złotą pięćdziesiątkę”. Są na niej 42 studenckie koła i organizacje z całego kraju – niektóre zakwalifikowały się do konkursu w kilku kategoriach (szczegółowa lista poniżej). Studenci mogą zdobyć nagrody w pięciu kategoriach: „Projekt Roku 2016”, „Koło Roku 2016”, „Wyprawa Roku 2016”, „Konferencja Roku 2016” i „Opiekun Roku 2016”.

W „Złotej pięćdziesiątce” są dwie organizacje z Politechniki Wrocławskiej. To Koło Naukowe Urbanistyki Cardo oraz Koło Naukowe Statystyki Matematycznej Gauss.

cardo2.jpgKoło Naukowe Urbanistyki Cardo działa na Wydziale Architektury. Jego członkowie są bardzo aktywni. Tylko w ostatnich miesiącach m.in. stworzyli architektoniczno-urbanistyczną grę miejską zachęcającą całe rodziny do poznawania Ołbina i jego zabytków („Archiliada”). Gra swoją premierę miała podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, a obecnie arkusze do gry/spacerów można pobrać z internetu. To właśnie „Archilliada” pozwoliła studentom z Cardo znaleźć się w „Złotej pięćdziesiątce” w kategorii „Projekt Roku 2016”. – Pracujemy już nad kolejną grą miejską. Tym razem zajmiemy się osiedlem Powstańców Śląskich – zdradza Karolina Gabryańczyk z Cardo. – Chcemy pokazać mieszkańcom Wrocławia, że to także miejsce, na które warto zwrócić uwagę, bo kryje wiele ciekawostek.

Członkowie koła organizują także warsztaty urbanistyczne (np. dotyczące wizji wrocławskiej przystani miejskiej „Port Stanica”) i sami bardzo często uczestniczą w podobnych spotkaniach. cardo1.jpgRok temu zaproponowali też innym kołom i organizacjom z Wydziału Architektury zaprezentowanie swojej działalności podczas targów. Inicjatywa spodobała się. W tym roku targi odbyły się już po raz drugi, przyciągając wielu zainteresowanych studentów.

Cardo rozpoczęło również współpracę z Fundacją „Dom Pokoju”. Wspólnie z nią studenci chcą m.in. przygotowywać konsultacje społeczne projektów rewitalizacji podwórek, projektować murale i stworzyć mapę czarnych punktów (czyli niebezpiecznych miejsc) Wrocławia widzianego oczami dzieci. Członkowie koła mają także w planach organizację warsztatów, w czasie których powstaną projekty rewitalizacji dziedzińca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Koło Naukowe Urbanistyki Cardo powstało w 2003 r. Jego opiekunami są obecnie dr Agnieszka Szumilas i dr Paweł Pach.

gauss.jpgKoło Naukowe Statystyki Matematycznej Gauss działające na Wydziale Matematyki PWr zostało założone w 2010 r. Zajmuje się rozwijaniem zainteresowań statystyką wśród studentów. Członkowie koła organizują wykłady i warsztaty poświęcone m.in. zastosowaniom statystyki, a także zajęcia rozszerzające kwalifikacje studentów na rynku pracy. Wśród inicjatyw koła są m.in. cykliczne „Spotkania ze statystyką praktyczną” oraz kurs „Baza danych dla analityków”.

W konkursie StRuNa 2016 nasi studenci walczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach – Koło Naukowe Roku 2016 oraz Projekt Roku 2016, do którego zgłoszony został zeszłoroczny projekt analizy danych wrocławskich rowerów miejskich NextBike.
– Projekt realizowaliśmy przez dwa semestry. W jego trakcie badaliśmy m.in. schematy rozmieszczenia stacji, odległości między nimi, ich opłacalność, czyli częstotliwość wypożyczania rowerów czy najpopularniejsze trasy wybierane przez użytkowników. Efektem prac było powstanie raportu przesłanego do firmy NextBike – mówi Paulina Krzysztoporska, prezes KN Gauss.

Obecnie studenci rozpoczęli już pracę nad nowym projektem, który dotyczy analizy tweetów pod kątem zabarwienia emocjonalnego poszczególnych hashtagów związanych m.in. ze świętami i postanowienia noworocznymi.
Opiekunami naukowymi koła są prof. Ryszard Magiera oraz dr Andrzej Giniewicz.

W „Złotej Pięćdziesiątce” konkursu StRuNa 2016 znalazły się:

• Chemiczne KN "Flogiston" (PW),
  • SKN przy II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM,
  • SKN przy Katedrze Histologii i Embriologii Wydz. Lekarskiego SUM,
  • SKN przy Katedrze Patofizjologii i Endokrynologii SUM,
  • Studencki Krąg Korczakowski (URz).

mc, lucy