TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Mariusz Ptak laureatem Nagrody Naukowej „Polityki”

Naukowiec z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej jest jednym z pięciu laureatów tegorocznych Nagród Naukowych "Polityki". Redakcja tygodnika doceniła jego osiągnięcia w naukach technicznych.

mariusz_ptak_nnp_2019_fot_leszek-zych_logo.jpgNagrody i stypendia (aktualnie w wysokości 15 tys. zł) „Polityka" przyznaje od 2001 r. Do tej pory trafiły do 317 młodych wyróżniających się polskich naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w swoich dyscyplinach.

Laureatem 19. edycji programu w dziedzinie nauk technicznych został dr inż. Mariusz Ptak adiunkt z Katedry Konstrukcji i Badań Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.

Bezpieczeństwo pieszych i cyklistów

Naukowiec aktualnie zajmuje się doskonaleniem metod diagnostyki i obrazowania wpływu obciążeń na strukturę mózgu, symulowaniem konsekwencji wypadków drogowych oraz ulepszaniem urządzeń ochronnych głowy, w tym kasków rowerowych i motocyklowych. O jego badaniach pisaliśmy m.in. w tym tekście.

Wraz z zespołem projektu aHEAD dr Ptak opracował trzy modele numeryczne głowy: seniora, dorosłego i dziecka, umożliwiające badanie urazów u osób w różnym wieku. Jego autorskim pomysłem jest wieloczujnikowa opaska wyposażona w układ elektroencefalografii, pozwalająca rejestrować przeciążenia działające na głowę.

Dr Ptak jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej na dwóch kierunkach – zarządzanie i inżynieria produkcji oraz mechanika i budowa maszyn. Tytuł inżyniera uzyskał na Uniwersytecie w Coventry podczas wymiany studenckiej. Pracuje w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania i Badań Doświadczalnych na Wydziale Mechanicznym. Był uczestnikiem programu TOP 500 Innovators. We wrześniu 2015 r. został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stypendium naukowym przyznawanym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i mają imponujący dorobek naukowy w skali międzynarodowej.

newsletter-promo.png

Jest też autorem lub współautorem 40 artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych i uczestnikiem wielu ważnych projektów badawczych. Na swoim koncie ma również kilka zgłoszeń patentowych i parę istotnych wdrożeń przemysłowych.

Wartościowy wzór kariery

nnp2019_laureaci_razem.jpgWśród laureatów tegorocznych Nagród Naukowych “Polityki" są także: dr Olga Śmiechowicz, asystent w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Ewa Zawojska, adiunkt w Katedrze Mikroekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr Andrzej Zieleziński, adiunkt w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Iwona Chlebicka, adiunkt w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Program stypendialny „Zostańcie z nami!” prowadzi Fundacja Tygodnika “Polityka”– od 2011 r. pod nazwą Nagrody Naukowe “Polityki”. Redakcja chce w ten sposób “promować wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość, które niepostrzeżenie stały się walorami drugorzędnymi”. Organizatorzy program poszukują osób, które w ciągu ostatniego roku czy dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym, może to być np. praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu czy objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.

Spośród setek kandydatur co roku wyłanianych jest 15 finalistów w pięciu dziedzinach nauki. Piątka najlepszych otrzymuje nagrodę naukową – stypendium, a pozostała dziesiątka nagrody finansowe. W realizacji programu “Polityce” towarzyszą firmy i fundacje, a także czytelnicy wpłacający 1 proc. podatku na konto fundacji.

Finalistów programu wybiera spośród setek kandydatów kapituła profesorska, a laureatów spośród finalistów wskazuje kapituła obywatelska, składająca się z osób niekoniecznie bezpośrednio związanych z nauką (choć w większości z tytułami profesorskimi), ale mocno zaangażowanych w życie obywatelskie, znanych z przenikliwych sądów, odważnych komentarzy, intelektualnej dojrzałości czy sukcesów w biznesie.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję