Doktorant PWr stypendystą Uniwersytetu Angers we Francji

Tomasz Skalski, doktorant PWr otrzymał stypendium badawcze rządu Republiki Francuskiej na napisanie doktoratu na dwóch uczelniach: Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Angers we Francji.

W ramach programu BGF Ambasada Francji przyznała naszemu młodemu naukowcowi stypendium na pobyt badawczy. Na decyzję wpłynęły dotychczasowe osiągnięcia Tomasza Skalskiego i nowoczesna tematyka doktoratu, który będzie dotyczyć zastosowania głębokich metod kombinatorycznych we współczesnej statystyce i Data Science.

Promotorami przewodu doktorskiego są dr hab. Maciej Wilczyński, prof. uczelni i prof. Piotr Graczyk z Université d'Angers we Francji.

tslamig.png

W wysłanym do ambasady liście rekomendującym prof. Maciej Wilczyński napisał: „Poznałem Tomasza Skalskiego w 2017 r., gdy był uczestnikiem dwóch kursów, prowadzonych przeze mnie na uczelni: kursu z regresji nieparametrycznej i kursu z uogólnionych modeli liniowych. Podczas wykładów i laboratoriów komputerowych miałem okazję obserwować czynione przez niego postępy naukowe. Oba kursy były zaawansowane - dla studentów, którzy wybierają statystykę matematyczną jako specjalizację. Tomasz Skalski spisywał się bardzo dobrze. Miał wiele ciekawych pomysłów na analizę danych. Wykazywał się dużym entuzjazmem i otrzymał doskonałe oceny”.

Laureata cieszy fakt, że będzie mógł prowadzić badania pod okiem dwóch wybitnych statystyków z Polski i Francji. Liczy na opracowanie nowej metody badawczej i pracę nad estymatorami największej wiarygodności, czyli sposobem mądrego przewidywania.

- Mój doktorat będzie kontynuacją badań prowadzonych podczas pisania pracy magisterskiej, której promotorem był prof. Krzysztof Bogdan. Najpierw będę pracował nad ulepszeniem metody prowadzenia badań statystycznych. W tej materii jest dużo ciekawych rzeczy do zbadania i zrozumienia. Chciałbym sprawdzić, jak dużą liczbę danych trzeba podać, żeby estymatory miały największą wiarygodność. W drugiej części pracy chcę ulepszyć pewne metody wnioskowania statystycznego w dyskretnych modelach graficznych, gdzie jest dużo zmiennych losowych i sprawdzić, jaka zachodzi między tymi cechami zależność. Te zależności można potem skutecznie modelować za pomocą teorii grafów – tłumaczył Tomasz Skalski.

Według promotorów Tomasz Skalski jest wybitnym doktorantem o wyjątkowym talencie do rozwiązywania problemów matematycznych i o silnej motywacji do profesjonalnych badań matematycznych oraz działalności naukowej.

„Udowodnił swoją zdolność analitycznego myślenia i umiejętność współpracy. Jest jednym z najbardziej obiecujących doktorantów Wydziału Matematyki PWr, zajmującym się statystyką matematyczną, kombinatoryką i zastosowaniami matematyki” – czytamy w liście rekomendacyjnym napisanym przez prof. Macieja Wilczyńskiego i prof. Krzysztofa Bogdana.

newsletter-promo.png

Tomasz Skalski tytuł magistra otrzymał w 2018 r. Pracę pt. „Estymatory największej wiarogodności w modelach dyskretnych” napisał na Wydziale Matematyki PWr, specjalność Matematyka teoretyczna. W latach 2017-2018 był stypendystą w Facultat de Matematiques i Estadística, Universitat Politecnica de Catalunya oraz  Erasmus+. Zdobył też tytuł Najlepszego Absolwenta Wydziału Matematyki PWr (II miejsce w klasyfikacji ogólnej). Jest także wielokrotnym laureatem Międzynarodowych Mistrzostw Gier Matematycznych i Logicznych.

Młody stypendysta jest wrocławianinem, którego interesują takie zagadnienia jak: grafy losowe, teoria grafów i modele graficzne. Ponadto lubi grę w tenisa i squasha, a ze sportów bardziej statycznych - rozwiązywanie krzyżówek i sudoku.

ula