Dni Otwarte na PWr. Poznaj uczelnię, zostań studentem

Data: 09.03.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W czwartek na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się dni otwarte. Na wszystkich wydziałach odbywają się prezentacje laboratoriów dydaktycznych, wykłady, spotkania ze studentami i wykładowcami

Na Wydziale Chemicznym przyszli studenci spotkali się z laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Markiem Samociem, który w przystępny sposób wyjaśniał, czym zajmuje się nanobiofotonika. O syntezie asymetrycznej opowiadali doktoranci Karolina Kamińska i Jakub Iwanejko, o swoich badaniach na naszej uczelni mówiła też studentka z Włoch Francesca Pensa.

dni_otwarte_chemia2017.jpg

Dr hab. Joanna Cabaj wraz z doktorantkami przygotowała pokaz doświadczeń chemicznych. Kandydaci mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną wydziału, o której opowiadała dr hab. Elżbieta Wojaczyńska, i porozmawiać z prof. Andrzejem Ożyharem, dziekanem W3.

dni_otwarte_chemia2017a.jpg

Na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki maturzyści mogli m.in. zobaczyć jak wygląda Laboratorium Układów Elektronicznych oraz poznać tajniki budowy światłowodów w Laboratorium Optoelektroniki i Techniki Światłowodowej.

dni_otwarte_na_wydziale_elektroniki_mikrosystemow_i_fotoniki_2.jpg

Prowadzący spotkania wykładowcy i studenci opowiadali nie tylko o badaniach prowadzonych na wydziale i dostępnych kierunkach, lecz także o systemie stypendialnym i akademikach. Uczniowie pytali natomiast m.in. o wymagania, które trzeba spełnić, żeby zostać przyjętym na studia.

dni_otwarte_na_wydziale_elektroniki_mikrosystemow_i_fotoniki_3.jpg

W trakcie spotkania na Wydziale Inżynierii Środowiska uczniowie mogli m.in. zobaczyć, jak prowadzone są badania nad nowoczesnymi systemami ogrzewania budynków oraz technologiami ograniczania ucieczki ciepła z budynków. Nasi badacze wyjaśniali także, skąd bierze się ciepło do ogrzewania domów i jak działa kamera termowizyjna.

dni_otwarte_na_wydziale_inzynierii_srodowiska_2.jpg

Tradycjnie dużym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszył się Wydział Elektroniki. Licznie zgromadzona młodzież miała możliwość zwiedzania laboratoriów wydziałowych, wysłuchania wykładu dr hab. Przemysława Śliwińskiego, prof. PWr oraz zapoznania się ze studentami z Koła Naukowego KoNaR.

elektronika_dni_otwarte1.jpg

Podczas prezentacji koła Łukasz Gruszczelak, student II roku mechatroniki, przekonywał uczniów szkół średnich, że od razu po przyjścia na uczelnię warto dołączyć do jakiejś organizacji studenckiej. - Ja swojego pierwszego robota zbudowałem w III klasie liceum, chociaż nikt mi wcześniej nie powiedział jak to się robi - opowiadał. -  A teraz należę do koła robotyków i buduję roboty, które startują z powodzeniem na zawodach.

elektronika_dni_otwarte2.jpg

Swoje spotkania z kandydatami Wydział Podstawowych Problemów Techniki zorganizował w auli gmachu głównego. Podczas 30 minutowych prelekcji wykładowcy prezentowali walory poszczególnych kierunków dostępnych na wydziale. Następnie zorganizowane grupy kandydatów zwiedzały laboratoria: inżynierii biomedycznej, technologii kwantowych, fizyki doświadczalnej oraz optyki i fotoniki.

wppt_dni_otwarte.jpg

Spotkanie na Wydziale Matematyki prowadziła dr hab. Agnieszka Jurlewicz, a o poszczególnych kierunekach opowiadali dr hab. Mateusz Kwaśnicki i dr Łukasz Płociniczak. Swoimi doświadczniami z udziału w programach międzynarodowych podzielili się absolwenci studiów magisterskich Joanna Bogdan i Marcin Michałowski. O działalności i aktywności studentów wydziału mówiły przedstawicielki samorządu Aleksandra Maćków i Monika Baszak.

mat_dni_otwarte1.jpg

Na Wydziale Mechanicznym tegoroczni maturzyści mieli okazję m.in. zwiedzić laboratoria wydziału, posłuchać o życiu studenckim i porozmawiać z przedstawicielami kół naukowych, takich jak Rapid Troopers, Off-Road (konstruktorzy łazika Scorpio) i PWR Racing Team. Oglądali także studenckie projekty powstające w ramach zajęć i poza nimi oraz nagradzane wynalazki skonstruowane przez naukowców z Wydziału Mechanicznego.

do_w10_3.jpg

W trakcie piątkowego spotkania na Wydziale Informatyki i Zarządzania maturzyści mogli m.in. posłuchać wykładu dr inż. Arkadiusza Libera na temat bezpieczeństwa w sieci oraz porozmawiać ze studentami z Koła Naukowego TK Games, którzy opowiadali o swojej działalności i pasji tworzenia gier.

dni_otwarte_na_wydziale_informatyki_i_zarzadzania_1.jpg

Na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego z uczniami spotkał się prof. Dariusz Łydżba, dziekan W2, który przedstawił strukturę wydziały, systemem kształcenia i kierunkami studiów, a także zapleczem badawczym wydziału. Swoje wystąpienia mieli także prof. Jan Biliszczuk, który opowiadał o zawodzie inżyniera budowlanego, przedstawiciele samorządu oraz kół naukowych m.in. Młodzi Mostowcy i EtaKsi.

prezentacja_prof_dariusza_lydzby_2.jpg

Dni Otwarte na Politechnice Wrocławskiej potrwają do piątku. Spotkania informacyjne odbywają się na 15 wydziałach. Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu gościł kandydatów już wcześniej, 8 lutego.

Oprócz spotkań na poszczególnych wydziałach na maturzystów czekają także pracownicy Działu Rekrutacji PWr. – Przez dwa dni jesteśmy do dyspozycji wszystkich chętnych, a w czwartek i piątek o godzinie 10 i 12 zapraszamy kandydatów do pokoju 0.12 na specjalne prezentacje o uczelni – zapowiada Małgorzata Smutkiewicz z Działu Rekrutacji. – W ich trakcie opowiemy nie tylko o tym, jak przebiega rekrutacja, i jakie mamy kierunki nauczania, ale zaprezentujemy też, co na naszej uczelni można robić poza studiami.

W trakcie dni otwartych wszyscy kandydaci, który pojawią się na Politechnice, będą mogli za darmo przejechać się Polinką.

mic, ISZ