TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Cardo na wyjeździe studialnym śladem niemieckiej rewitalizacji

Data: 09.10.2017 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Drezno, Erfurt, Lipsk, Weimar i Berlin odwiedzą studenci z koła naukowego Cardo działającego na Wydziale Architektury PWr. Ich wyjazd jest możliwy dzięki dofinansowaniu z DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej). Studenci będą przyglądać się najlepszym przykładom niemieckiej rewitalizacji i nawiązywać współpracę z zachodnimi sąsiadami.

cardo_wycieczka1.jpgNa trasie studenckiego wyjazdu znalazły się m.in. słynne berlińskie blokowiska z wielkiej płyty – Marzahn i Hellersdorf, które miały duży problem z degradacją przestrzeni i ucieczką mieszkańców w inne części miasta. Urbaniści znaleźli jednak rozwiązanie – w miejsce wyburzanych bloków zaproponowali stworzenie placów zabaw, przestrzeni zielonych i budynków użyteczności publicznej, dzięki którym wzrósł komfort życia mieszkańców. Studenci z Cardo odwiedzą także dawną fabrykę włókienniczą Buntgarnwerke w Lipsku, która została przebudowana na lofty, a jej rewitalizacja pobudziła całą dzielnicę robotniczą Plagwitz. W planie wyjazdu jest również zwiedzanie muzeów oraz spotkania z lokalnymi kołami studenckimi zajmującymi się planowaniem przestrzennym czy odwiedziny na wydziałach architektury niemieckich uczelni.

- To nie jest po prostu wycieczka – zastrzega dr Marcin Michalski z Katedry Urbanistyki i Procesów Osadniczych na W1, opiekun studentów podczas wyjazdu. – Studenci mają szansę na własne oczy przekonać się, czym jest rewitalizacja i w jaki sposób nie pozostaje tylko pustym słowem zapisanym w urzędowych dokumentach. Duży nacisk podczas wyjazdu kładziemy także na nawiązanie współpracy z naszymi sąsiadami z Niemiec. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje ona wspólnymi projektami, np. warsztatami urbanistycznymi czy konferencjami.

Wyjazd 10 studentów z koła naukowego Cardo jest możliwy dzięki dofinansowaniu z DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej). Część kosztów ponoszą także sami uczestnicy wyjazdu. 

By zyskać stypendium z DAAD, studenci musieli przedstawić szczegółowy program wyjazdu swojej grupy, a wcześniej nawiązać kontakt z uczelniami i organizacjami, z których przedstawicielami spotkają się na miejscu.

- Efektem wyjazdu będzie również sprawozdanie, które studenci mają zamiar przedstawić w formie otwartej multimedialnej prezentacji, pokazując w ten sposób swoim młodszym kolegom dobre przykłady rewitalizacji, ale także zachęcając, by sami skorzystali z podobnych możliwości wyjazdów studyjnych – podkreśla dr Michalski.

Wyjazd studyjny rozpoczął się 8 października i potrwa dziesięć dni.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję