Bibliotekarze z całego świata odwiedzą PWr

Data: 18.08.2017 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od 19 sierpnia Wrocław będzie gospodarzem Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA. Udział zapowiedziało 3000 uczestników z 130 krajów świata. Część z nich pojawi się na PWr

Polska jest gospodarzem kongresu IFLA po raz trzeci. Nasz kraj wcześniej organizował to wydarzenie w roku 1936 oraz 1959.  W przygotowanie konferencji aktywnie włączyła się Politechnika Wrocławska. W naszych bibliotekach  zorganizowanych zostanie kilka ważnych spotkań. PWr zapewniła także miejsca noclegowe  w akademikach uczelni ponad 200 wolontariuszom obsługującym konferencję.

- Jako uczelnia byliśmy także aktywni podczas przygotowań do kongresu, dwukrotnie przyjmując wizyty władz IFLA - opowiada Jędrzej Leśniewski, wicedyrektor Centrum Wiedzy i Informacji Technicznej ds. Bibliotek oraz członek Komitetu Narodowego Kongresu IFLA 2017. – Delegacja, która później zdecydowała o przyznaniu organizacji wydarzenia Wrocławiowi, odwiedziła w 2015 i 2017 roku m.in. Bibliotech z działającą w nim Strefą Otwartej Nauki, czyli jedną z najnowocześniejszych bibliotek w regionie.

Hasło tegorocznego spotkania, które potrwa do 25 sierpnia, to „Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo”. W tym czasie uczestnicy kilkukrotnie będą mieli okazję odwiedzić Politechnikę Wrocławską.

Już w czwartek  piątek 40 gości z całego świata zwiedzi Strefę Otwartej Nauki, Pracownię Tyfloinformatyczną, Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów, a także wybrane zbiory drukowane Biblioteki Klasycznej.  PWr odwiedzą w ramach prekonferencji IFLAcamp, organizowanej przez IFLA New Professionals Special Interest Group pod hasłem „Librarians on the move!”.

21 sierpnia Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej będzie gospodarzem ENSULIB Off-Site Meeting. Głównym tematem spotkania, otwartego zarówno dla bibliotekarzy, jak i dla przedstawicieli otoczenia naukowego instytucji, będzie problematyka zrównoważonego rozwoju.

Ostatniego dnia kongresu Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, w ramach programu „Library visit programme”,  odwiedzi blisko 50-osobowa grupa uczestników Kongresu. - Gościom zaprezentujemy nasz hybrydowy system biblioteczno-informacyjny – mówi Jędrzej Leśniewski. – To nowoczesna infrastruktura, która nieodległy rozwój umożliwi ujednolicenie dostępu zarówno do zasobów klasycznych jak i elektronicznych w miejscu i czasie dowolnie wybranym przez użytkowników.

Ponadto w poniedziałek w Bibliotechu, na zamkniętym posiedzeniu, spotka się zarząd World Digital Library, organizacji prowadzonej przez Bibliotekę Kongresu USA przy wsparciu UNESCO.

Organizatorem kongresu jest miasto Wrocław, Biblioteka Narodowa i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Relację z wydarzenia można śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych.

IFLA to największa na świecie organizacja związana z bibliotekarstwem i informacją naukową z siedzibą w Hadze. Została założona w 1927 roku i zrzesza 1400 członków – stowarzyszeń, bibliotek oraz instytucji działających na ich rzecz – z ponad 140 krajów świata. W Polsce członkami IFLA są m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka Narodowa, jak i Biblioteka PWr.

ach