TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Bartosz Wójcik z najlepszym dyplomem roku 2017

Data: 31.03.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ubiegłoroczny absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w ogólnopolskim konkursie o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku 2017. Wśród pięciu wyróżnionych znalazły się także dwie absolwentki naszej uczelni

Nagrody za najlepsze dyplomy roku dla magistrów architektury obronionych na polskich uczelniach przyznano już po raz 53. Do konkursu swoich absolwentów zgłosiło 15 szkół wyższych, a o nagrody rywalizowało 85 absolwentów. Finał, do którego zakwalifikowano  autorów 25 wyróżniających się prac, przeprowadzał w tym roku oddział SARP we Wrocławiu. Przewodniczącym jury był architekt Jacek Lenart, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Niezwykły teatr na wodzie

bartosz_wojcik_z_promotorem_tomaszem_glowackim.jpgZa najlepszą uznano pracę Bartosza Wójcika, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przygotowaną pod opieką promotora dr. Tomasza Głowackiego. Młody architekt zaprojektował adaptację doku pływającego PRC-1 na siedzibę teatru eksperymentalnego w Szczecinie. 

Nagrodę przyznano mu za „nowatorskie podejście do tematu rewaloryzacji, gdzie autor wśród wielu niepotrzebnych i porzuconych przez człowieka przedmiotów dostrzegł i «ożywił» unoszącą się na wodzie maszynę – stary dok pływający. Nadał mu nową wartość: maszyny dla kultury. Wykreował  tym w zastanej czasoprzestrzeni ludzkich relacji wehikuł teatru pływającego, teatru, który przypływa i odpływa, ale jest, maszynę kreacji ludzkich wyobrażeń i emocji, wpływającą tam, gdzie może. Gdyby nie ona, nie działoby się nic, albo wszystko potoczyłoby się inaczej” – uzasadniało jury.

9_praca_b_wojcika2.jpgW wizji nagrodzonego, szczeciński dok pływający (czyli jednostka pływająca o pontonowej konstrukcji służąca do wynoszenia ponad poziom wody innych jednostek) mógłby stać się miejscem spektakli teatralnych. Wójcik zaprojektował stworzenie na niej m.in. sceny klasycznej, wielopoziomowej, a nawet sceny wodnej. Ogromnym atutem takiego obiektu byłaby jego mobilność – funkcjonujący w nim teatr mógłby prezentować swoje spektakle nie tylko w kilku nadrzecznych miastach Polski, ale także w miejscowościach sąsiednich krajów.

- Pochodzę ze Szczecina i stąd pomysł na to, by zająć się akurat takim tematem – opowiada Bartosz Wójcik. – Inspirowałem się ideami , jakie mieli w latach 20. ubiegłego wieku reżyserowie teatralni. Żadna z nich nie została jednak przeniesiona na projekt czy zrealizowana. W czasie pracy nad dyplomem ogromnie pomógł mi pan Kazimierz Łukasik. To 9_praca_b_wojcika5.jpgosoba, która podzieliła się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem wynikającym z ponad 30 lat pracy w doku przy remontowaniu statków. Dzięki jego tłumaczeniom mogłem zrozumieć wiele technicznych aspektów funkcjonowania takiej jednostki i wykorzystać je w swoim projekcie. 

Pięcioro wyróżnionych

Jurorzy zadecydowali także o przyznaniu pięciu równorzędnych wyróżnień. Uhonorowano nimi m.in. dwie absolwentki Wydziału Architektury PWr.

7_praca_m_drys9.jpgZa pracę „Projekt zaniku architektury – ermitaż w Pogorzelicy” (promotor: dr Tomasz Głowacki) wyróżniono Martynę Dryś. Jury uzasadniało, że jej projekt to „pomysł intrygującego obiektu, który w zupełnie niezwykły sposób dotyka problematyki wrażeń i bodźców wnikających w człowieka pod wpływem oddziaływania formy architektonicznej oraz podejmuje temat dematerializacji obiektu w krajobrazie jako procesu znikania, będącego wynikiem naturalnych czynników przyrodniczych”.

Natomiast za projekt „Site Gallery Galeria Sztuki Współczesnej, Metrola, Portugalia” (promotor: dr Marek Lamber) wyróżnienie zdobyła Anna Nawrocka. Uhonorowano ją za „wykreowanie pełnej wyrazu rzeźbiarskiej formy architektonicznej przy użyciu możliwie prostych, 2_praca_a_nawrockiej8.jpgwręcz ascetycznych środków wyrazu. Powstał projekt subtelny, dopracowany materiałowo, z pozoru «cichy», a przez to mocny lapidarnością gestu, świetnie wkomponowany w krajobraz miasta Metrola”.

O szczegółach obu wyróżnionych prac absolwentek PWr można przeczytać tutaj.

Jury wyróżniło także Jakuba Grabowskiego z Politechniki Gdańskiej za projekt „Przemijająca architektura – architektura przemijania. Centrum opieki paliatywnej wraz z ośrodkiem leczenia uzależnień behawioralnych, zlokalizowane w ruinach dawnego klasztoru w miejscowości Otyń” (promotor: dr hab. Jakub Szczepański), Annę Pilawską z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za projekt „Introdukcja a ewolucja biosfery w ekspozycji obiektu edukacyjnego – ZOO Malta” (promotor: dr hab. Eugeniusz Skrzypczak) i Michała Sapkę za pracę „Little Hamburg Hybrid Housing – projekt koncepcyjny zabudowy hybrydowej” (promotor: dr Andrzej Duda). 

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję