TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z PWr laureatką programu First Team

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej podała wyniki konkursu, którego celem jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych. Wśród laureatów znalazła się dr Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego PWr. Na swój projekt otrzyma ponad 1,7 mln zł

Program First Team oferuje granty na założenie pierwszego zespołu badawczego. O środki mogli się ubiegać młodzi doktorzy (do pięciu lat po doktoracie), niezależnie od narodowości. W ramach programu można realizować przełomowe prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zgodne z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

dr_joanna_olesiak_banska.jpgDo trzeciej edycji konkursu zgłoszono 81 projektów, granty – na łączną kwotę 25,6 mln zł – przyznano ostatecznie trzynastu osobom, a jedną z nich jest właśnie dr Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Na realizację swojego projektu „NONA – optyka nieliniowa, nanocząstki i amyloidy” badaczka otrzyma ponad 1,7 mln zł.

Celem badań prowadzonych przez naszą laureatkę jest opracowanie nowych metod obrazowania oraz nowych znaczników amyloidów, czyli agregatów białkowych odpowiedzialnych za wiele schorzeń, m.in. za choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

– Chcemy odpowiedzieć na trzy główne pytania: jakie nieliniowe właściwości optyczne posiadają amyloidy na różnych etapach agregacji, w jaki sposób nanocząstki złota o różnej morfologii mogą wspomóc obrazowanie amyloidów oraz jaki udział w procesach formowania agregatów i ich późniejszej organizacji mają właściwości ciekłokrystaliczne amyloidów – tłumaczy dr Olesiak-Bańska.

Mimo ogromnego wzrostu zainteresowania badaniem mechanizmów powstawania amyloidów oraz wielu prac nad nieinwazyjnymi metodami diagnostyki chorób związanych z powstawaniem amyloidów, nadal nie ma użytecznych narzędzi w tej dziedzinie.

– Wierzymy, że optyka nieliniowa w połączeniu z nanocząstkami metalicznymi może dostarczyć nowych rozwiązań o lepszej czułości i selektywności, niż obecnie stosowane techniki obrazowania amyloidów. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć jak powstają amyloidy i jaką mają strukturę, a w dalszej perspektywie zaproponować również nowe narzędzia diagnostyczne oparte na optycznych metodach obrazowania – dodaje badaczka.

Dr Olesiak-Bańska pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Jest absolwentką biotechnologii PWr i fizyki ENS de Cachan (Francja). Studia magisterskie realizowała w ramach programu Erasmus Mundus Master Molecular Nano- and Biophotonics „Monabiphot”. W 2012 r. z wyróżnieniem ukończyła doktorat pod opieką prof. Marka Samocia i dr hab. inż. Katarzyny Matczyszyn, w ramach którego zajmowała się badaniami nowych znaczników fluorescencyjnych dla mikroskopii wielofotonowej.

Odbyła także szereg staży naukowych, m.in. na ENS de Cachan (Francja), ANU (Australia) czy Uniwersytecie w Cambridge (Wielka Brytania). Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała liczne nagrody, m.in. stypendium bourse de recherché Ambasady Francji oraz stypendia FNP START z dodatkowym wyróżnieniem.

Więcej o laureatach programu można przeczytać na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję