Autonomiczne pojazdy z PWr najlepsze na zawodach w Czechach

Data: 27.03.2018 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci z Koła Naukowego Mechatroniki i Robotyki „Synergia” awansowali do finałów międzynarodowych zawodów NXP Cup. Zadaniem naszych młodych konstruktorów było zbudowanie autonomicznych pojazdów, które w jak najkrótszym czasie pokonają wyznaczoną trasę

kn_synergia_na_zawodach_w_czechach_3.jpgNXP CUP to międzynarodowy cykl zawodów, w których studenckie drużyny ścigają się na wyznaczonych trasach zbudowanymi i zaprogramowanymi przez siebie autonomicznymi pojazdami. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 2003 r. w Korei Płd. i wówczas wzięło w niej udział 80 drużyn. Obecnie zawody organizowane są m.in. w Chinach, Indiach, Ameryce Płn., a od 2012 r. także w Europie.

Maszyny, które można oglądać na torach, powstają z części dostarczonych przez organizatorów, a młodzi konstruktorzy muszą sami opracować m.in. moduł sterowania silnikiem i oprogramowanie kierujące samochodem. Dodatkowo na pojeździe trzeba zamontować kamerę, z której dane wykorzystuje się w trakcie jazdy. Wygrywa drużyna, której pojazd pokona tor w jak najszybszym czasie.

W tym roku turnieje kwalifikacyjne odbywały się m.in. w Niemczech, Francji, Rumunii, a także w Czechach i to właśnie w tych ostatnich zawodach wystartowały dwa nasze zespoły – Uni Synergy w składzie Michał Miotk, Piotr Buba, Mateusz Witerski oraz Uni Synergia, który tworzą Sebastian Mróz i Piotr Bielenia.

kn_synergia_na_zawodach_w_czechach_2.jpgDrużyny przygotowały dwa rozwijane równolegle modele pojazdów autonomicznych i obie rywalizowały w klasie Alamak. Po zaciętej walce zwyciężył zespół Synergy, którego pojazd pokonał całą trasę w 17,2 sekundy, drużyna Synergia z wynikiem 20,8 sekundy zajęła drugie miejsce i także zakwalifikowała się do turnieju finałowego, który w połowie kwietnia odbędzie się w Niemczech.

KN Mechatroniki i Robotyki „Synergia” działa na Wydziale Mechanicznym PWr od 2006 r. Głównym celem koła jest propagowanie mechatroniki jako interdyscyplinarnej dziedziny nauki. Realizując swoje projekty studenci mają do dyspozycji nowoczesne Laboratorium Układów Mechatronicznych, wyposażone m.in. w narzędzia niezbędne do wykonania podstawowych prac takich jak: skrawanie, lutowanie, projektowanie i pomiary elektryczne.

Do 28 marca trwa rekrutacja  do koła. Więcej informacji na Facebooku.

mic