TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Kulczyński Honorowym Obywatelem Wrocławia – apel poparcia

Data: 21.02.2018 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Trwa zbiórka podpisów pod apelem o uhonorowanie prof. Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego rektora Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia. Inicjatywę popiera całe środowisko akademickie miasta, w tym Politechnika Wrocławska

kulczynski.jpgProf. Kulczyński został oficjalnie zgłoszony jako kandydat na Honorowego Obywatela Wrocławia pod koniec stycznia. Podpisy pod listem nominacyjnym złożyli: prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski oraz władze ośmiu uczelni, w tym prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Wcześniej specjalną uchwałę wspierającą wszelkie działania w obronie dobrego imienia prof. Stanisława Kulczyńskiego podjęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Poparcia dla kandydatury prof. Kulczyńskiego można udzielić oddając głos na stronie internetowej.

Pełna treść apelu:

„My, niżej podpisani obywatele Wrocławia i mieszkańcy Dolnego Śląska w pełni popieramy inicjatywę rektorów publicznych wrocławskich uczelni akademickich, jak również Prezydenta Wrocławia oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia – wnioskujących o nadanie profesorowi Stanisławowi Kulczyńskiemu, pierwszemu powojennemu rektorowi Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia 2018.

To, że Wrocław jest teraz dużym i znaczącym ośrodkiem akademickim i naukowym zawdzięczamy przede wszystkim tym, którzy w tlących się jeszcze ruinach Wrocławia tworzyli zręby polskiego życia akademickiego. Profesor Kulczyński był organizatorem, kierownikiem i opiekunem tych prac. Posiadał, jako wybitny uczony nie tylko autorytet naukowy, ale przede wszystkim wielki autorytet moralny.

Przed wojną będąc rektorem Uniwersytetu Lwowskiego, jako jedyny z polskich rektorów nie zgodził się na istnienie getta ławkowego, mimo że zgodę takie praktyki wydał ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego. W czasie wojny prof. Kulczyński był delegatem rządu RP na obszar lwowski, później zajmował się też organizacją tajnego nauczania na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Człowiek taki jak On, człowiek zasad, przekonań i dokonań w pełni zasługuje na to aby został Honorowym Obywatelem miasta, które Mu tak wiele zawdzięcza”.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję