TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Akademickie Liceum PWr wśród najlepszych szkół w kraju

Data: 12.01.2022 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, rankingi

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr zajęło 18. miejsce w kraju i trzecie na Dolnym Śląsku w najnowszym rankingu liceów i techników opublikowanym przez Fundację „Perspektywy”. W klasyfikacji generalnej nasza szkoła awansowała aż o sześć pozycji. 

Doswiadczenia chemiczne w ALO PWr - zdjęcieGłównymi kryteriami oceny w rankingu są wyniki matur, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz sukcesy szkół w olimpiadach. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych – przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych, przedstawicieli uczelni oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przewodniczącą kapituły jest prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej.

W tegorocznym rankingu analizowano 1256 liceów i 1165 techników, a w opublikowanym zestawieniu znalazło się ostatecznie 1000 najlepszych liceów i 500 techników z całego kraju. 

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr zajęło trzecie miejsce na Dolnym Śląsku (i we Wrocławiu) oraz 18. lokatę w Polsce otrzymując jednocześnie honorowy tytuł „Złotej Szkoły 2022”. W porównaniu do ubiegłego roku szkoła zanotowała awans aż o sześć pozycji. Nasze liceum awansowało także o osiem pozycji (na 16. miejsce) w Rankingu Maturalnym, w którym oceniane są m.in. wyniki egzaminów dojrzałości z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych.

Doswiadczenia chemiczne w ALO PWr - zdjęcie– To dla nas fantastyczna wiadomość. Tak wysokie miejsce jest zasługa zarówno świetnej kadry, jak i znakomitych uczniów. Taki wynik to ich wspólny sukces – mówi prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia PWr. – Cieszy mnie, że udało nam się znaleźć równowagę pomiędzy wspieraniem olimpijczyków i utrzymywaniem wysokiego poziomu nauczania, co przekłada się na bardzo dobre wyniki na maturze. Coraz wyższa pozycja szkoły w rankingu to także efekt umiejętnego dostosowania do nauczenia w okresie pandemii. Było to szczególnie trudne wyzwanie, z którym jednak poradziliśmy sobie bardzo dobrze – dodaje.

Liceum działa przy Politechnice Wrocławskiej od 2014 r., a swoją siedzibę ma w budynku C-13. Nauka jest w nim bezpłatna, a nabór prowadzony na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. W szkole z założenia kładziemy nacisk na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę, ale uczniowie mają też do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych.

– Jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. Wiedziałam, że nasza młodzież świetnie zdała egzamin maturalny w 2021 roku i na pewno będziemy wyżej w rankingu w porównaniu z poprzednim rokiem, ale nie sądziłam, że da nam to aż tak wysoką pozycję – mówi Anita Skrzyniarz, dyrektor ALO PWr. – Jesteśmy szkołą, która specjalizuje się dziedzinach ścisłych, więc trudno nam konkurować ze szkołami, w których profile obejmują wszystkie przedmioty, dlatego ten sukces ma dla nas dodatkowy wymiar – dodaje.

newsletter

Pomimo pandemii i związanej z nią nauki zdalnej i hybrydowej, uczniowie ALO PWr mogli się w ubiegłym roku pochwalić znakomitymi wynikami w nauce i sukcesami w konkursach i olimpiadach – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Średnia ocen wszystkich uczniów wyniosła w ubiegłym roku szkolnym ponad 4,5.

– Po niemal dwóch latach nauki hybrydowej jesteśmy do niej świetnie przygotowani. Znamy metody pracy, posiadamy sprzęt i często go wypożyczamy uczniom. Wolimy stacjonarność ze względu na rozwój społeczny uczniów, ale w niektórych przypadkach rozwiązania zdalne są lepsze, np. możemy się komunikować o każdej porze dnia, będąc w różnych miejscach – wyjaśnia Anita Skrzyniarz.

Ranking liceów dostępny jest na stronie, a techników tutaj.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję