38 mln zł dla Wydziału Mechaniczno-Energetycznego

Data: 30.01.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 38 mln zł dofinansowania otrzymał Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przygotowanie systemu dystrybucji kriogenicznej w ramach międzynarodowego programu „ESS ERIC – European Spallation Source ERIC”

Projekt ESS ERIC (Europejskie Źródło Spalacyjne ESS) powstał w sierpniu 2015 r. i zakłada powołanie najnowocześniejszego na świecie ośrodka badawczego wykorzystującego neutrony do badania materiałów. Główna placówka badawcza ma się znajdować w szwedzkim mieście Lund, a centrum zarządzania danymi w stolicy Danii, Kopenhadze.

urzadzenie_z_laboratorium_na_wydziale_mechaniczno-energetycznym.jpgJest to przedsięwzięcie o jednym z najwyższych priorytetów na Mapie Drogowej Europejskiego Strategicznego Forum Na Rzecz Infrastruktury Badawczej (ESFRI). Ośrodek zostanie oddany do użytku przed rokiem 2020.

Wśród członków założycieli konsorcjum – oprócz Polski – znalazły się Czechy, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Norwegia, Szwecja i Szwajcaria. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 17 europejskich państw.

Politechnika Wrocławska w ramach polskiego wkładu rzeczowego w infrastrukturę ESS, ma za zadanie zaprojektować, dostarczyć i uruchomić dwa systemy dystrybucji kriogenicznej.

Pierwszy system przeznaczony będzie dla eliptycznej sekcji akceleratora ESS, zadaniem którego będzie chłodzenie eliptycznych, nadprzewodnikowych wnęk rezonansowych, znajdujących się w modułach kriogenicznych. System ten będzie się składał z czterokanałowej kriogenicznej linii transferu helu o długości 55 m, linii dystrybucyjnej o długości 255 m, zwierającej trzydzieści modułów zasilających moduły kriogeniczne oraz z linii pomocniczych o łącznej długości 1250 m.

– Drugi system jest dedykowany dla stanowiska testowego Lund 2, którego zadaniem będzie testowanie eliptycznych modułów kriogenicznych przed ich instalacją w tunelu akceleratora. Ten system składa się z podobnej kriogenicznej linii transferu helu o długości 65 m, jednego modułu zasilającego testowany moduł kriogeniczny oraz z oraz linii pomocniczych o łącznej długości 260 m – tłumaczy dr inż. Jarosław Poliński z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, kierownik projektu na Politechnice Wrocławskiej.

Na działalność w projekcie Polska przeznaczyła blisko 38 mln zł, które zostaną przekazane Politechnice Wrocławskiej w trzech transzach:

• w 2016 r. 2 752 772, 19 zł
  • w 2017 r. 20 378 774,65 zł
  • w 2018 r. 14 689 129,07 zł

Termin zakończenia realizacji wszystkich zadań związanych z projektem wyznaczono na 28 grudnia 2018 r. Środki finansowe są przekazywane z ministerstwa zgodnie z harmonogramem płatności przekładanym przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr w każdym roku budżetowym.

mic